Piknik na Stolovej hore

Stolova_hora_1Slávna a legendami opradená hora bez vrcholu, Stolová hora sa týči do kilometrovej výšky nad panorámou Kapského mesta. Jej nezameniteľné strmé steny šedej farby vzbudzujú rešpekt. Čím je človek bližšie, tým si pripadá zraniteľnejší. Hora má nadmorskú výšku 1 086 metrov s dĺžkou skalného masívu okolo troch kilometrov. Hoci je vrcholová plošina obrovská, v minulosti bývala ešte väčšia. Hora podlieha erózii a tak sa plocha jej vrcholu každým rokom zmenšuje. Hora, ktorá akoby trčala z vody, patrí pod správu Národných parkov Juhoafrickej republiky.

Archeologickými nálezmi tu bola doložená prítomnosť človeka už pred 600 rokmi. V dobe častých európskych zámorských plavieb sa zas hora stala významným orientačným miestom pre moreplavcov. Miesto, podľa ktorého bolo pomenované súhvezdie Mensa, čo znamená “stôl”.

Stolová hora, Foto: Jim Sher

Stolová hora, Foto: Jim Sher

Strmé úbočia hory ponúkajú vyžitie aj horolezcom, ktorí tu môžu nájsť mnoho ciest rôznej náročnosti. Po zelených svahoch, ktoré sú sčasti pokryté krovinami vedie okolo 400 chodníkov. Sú z nich nádherné výhľady na mesto a oceán. Pokiaľ človek dodržiava všetky pokyny a neschádza z vyznačených chodníkov, predstavuje výstup na Stolovú horu bezpečný, niekoľkohodinový stredne náročný trek. Náročnosť výstupu sa však často podceňuje. Niektoré úseky ciest, ktoré prechádzajú popri bralách sú veľmi nebezpečné vďaka silnému nárazovému vetru. Ignorácia nápisov na výstražných tabuliach je častou príčinou, keď sila prírody mnohých turistov pripraví o život.

Daman sklaný - Stolová hora, Foto: Graeme Churchard

Daman skalný – Stolová hora, Foto: Graeme Churchard

Na hore našlo svoj domov asi 1 500 druhov rastlín včítane rôznych fynbosov, kríkov s mäkkým drevom. Dnes by zrejme nikto neuhádol, že ešte v 19. storočí tu žili aj levy. Dnes tu môžete zazrieť jašterice agamy, klipspringery aj damany skalné. Damany sa rady vyhrievajú na skalách alebo neúnavne snoria po okolí. Pomerne malé zvieratká vzrastom pripomínajúce krížencov svišťa a zajaca nepoznajú plachosť. Daman je geneticky „bratranec“ slona afrického a práve kvôli jeho DNA mu hovoria aj malý slon.

Stolová hora, Foto: Flowcomm

Stolová hora, Foto: Flowcomm

Od roku 1929 vyviezla miestna lanovka na vrchol hory už milióny turistov. Premávku či zastavenie lanovky signalizuje tabuľa na Kloof Nek. Obľúbená je voľba kúpiť si jednosmerný lístok a potom z vrchu hory zostúpiť do Platteklip Gorge. Cena jednosmernej cesty nahor vyjde v prepočte na dvadsať eur. Dolná stanica Tafelberg Road leží v nadmorskej výške troch stoviek metrov nad morom a odtiaľ sa vyveziete na najvyšší bod hory zhruba o 700 metrov vyššie. Na vrchole plošiny sa  nachádza reštaurácia s rozhľadňou preslávená najkrajšími pozorovaniami západu slnka v Afrike a obchod so suvenírmi. Popoludňajší piknik si tu obvykle doprajú desiatky ľudí.

Lanovka - Stolová hora, Foto: Paul Williams

Lanovka – Stolová hora, Foto: Paul Williams

Súčasné kabínky majú otočnú podlahu. Počas sedemminútovej cesty na vrchol sa podlaha niekoľkokrát otočí okolo svojej osi a ponúkne dych berúci pohľad. Človek tak nemusí ako v minulosti prebiehať z jednej strany lanovky na druhú. Kapské mesto i neďaleký mys Dobrej nádeje sú z vtáčej perspektívy úchvatné. Základom nezabudnuteľného zážitku je pekné počasie bez hmlistej pokrývky. Domáci radi hovoria, že cestou môžete zažiť všetky 4 ročné obdobia. Za silného vetra nie je lanovka v premávke. Sú dni, kedy sa nad celým zálivom Table Bay drží hustá hmla a zážitok z nezabudnuteľného výhľadu sa ihneď stráca.  Legenda hovorí o tom, že v Krčme morí, ako sa Kapskému mestu hovorilo, sa na staré kolená usadil pirát van Hunks, ktorý si dni krátil fajčením fajky a teraz všetok ten dym, ktorý vyfajčil, z času na čas zakrýva Stolovú horu.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.