Portofino – najkrajšie miesto v Ligúrii

Portofino_pristav_02

Portofino je starobylá rybárska dedina, postavená okolo malebného prírodného prístavu, ktorá si zachovala svoj tradičný historický charakter. Je ideálna pre tých, ktorí chcú nájsť pokoj a ticho vo veľmi unikátnom kúte sveta. Nachádza sa v provincii mesta Janov v regióne Ligúria na Talianskej riviére. Nepochybne dnes patrí k najkrajším prímorským centrám na svete s rozlohou iba dvoch štvorcových kilometrov. V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch minulého storočia si ho obľúbili aj veľké hviezdy strieborného plátna ako Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot alebo Frank Sinatra. Navštevovali toto miesto najmä kvôli jeho bohatému nočnému  životu a neopakovateľnej atmosfére.

Portofino_Kastiel_Brown

Portofino – Kaštieľ Brown

V meste na nachádza niekoľko pozoruhodných historických pamiatok. Múzeum Castello Brown je kaštieľ zo 16. storočia postavený vysoko nad mestom na jeho obranu. Ponúka úchvatný výhľad na prístav a na Stredozemné more. Niekoľko metrov od kaštieľa sa nachádza kostol Sv. Giorgia, odkiaľ je možné vidieť záliv Paradiso až po Janov. Kostol Svätého Martina sa nachádza iba na skok od prístavu. Je to kuriózny malý kostolík z 11. storočia a určite stojí za vašu pozornosť. Miestny maják dýcha antickou atmosférou s úžasným výhľadom na Ligúrske more plné hravých delfínov. Hotel Splendido, ktorý bol pôvodne kláštorom, je dnes pokojným miestom obklopený palmami a citrusmi v stredomorskom prístave. Smerom na východnú stranu k prímorskému mestečku Santa Margherita Ligure sa nachádza záliv Paraggi. Je známy pre svoju tmavú zeleno-azúrovú farbu mora.

Portofino_ulica_Via Roma

Portofino Via Roma

Na hlavnej ulici Via Roma majú svoje malé obchodíky svetové módne značky ako Louis Vuitton, Giorgio Armani, Christian Dior či Hermes. Všetky butiky sú otvorené od konca februára do konca októbra. V umeleckom svete sú známe akvarely s motívmi námestia Portofina a prístavom. Keďže mesto je pomerne malé, väčšina hotelov sa nachádza v blízkosti prístavu.

Portofino_plaz_Paraggi

Pláž Paraggi

Klasické pláže v Portofine nenájdete. Je tu veľa miest na opaľovanie a vychutnávanie si výhľadov z pobrežia, ale hlavnými symbolmi mesta sú prístav a pôvodná rybárska dedina. Aj keď to môže byť pre turistov sklamaním, existuje tu alternatíva v podobe pláží vzdialených pár minút jazdy autom. Jednou z nich je pláž Paraggi. Leží v malej a očarujúcej zátoke, obklopená skalami a úžasnou zelenou krajinou. Je to ideálne miesto pre tých, ktorí majú radi slnko, more, odpočinok a zábavu. V roku 1917 sa práve v tejto oblasti v hlbinách modrého mora potopila obchodná loď. Jej vrak je obľúbeným cieľom pre športových potápačov. Zároveň je to posledné miesto na svete s výskytom vzácneho červeného koralu.

Cinque Terre_1

Cinque Terre – Monterosso

Jedným z najobľúbenejších miest v okolí je Cinque Terre. Týchto päť rybárskych dediniek je známych pre svoju panenskú krásu a ako skvelé miesta pre turistov. Počas leta sú malé zátoky a skryté pláže ideálnym miestom pre leňošenie na slnku. Cinque Terre_4Tento cieľ je určite vhodnejší pre dobrodružnejšie povahy, ktoré si radi spestria čas aj  turistikou. Pobrežie od Portofina po Cinque Terre sa považuje za jedno z najočarujúcejších v celej krajine. K ďalším obľúbeným oblastiam v blízkosti Portofina patria Camogli, Chiavari, Lavagna, a Sestri Levante.

Jedna z najlepších vecí, ktoré môžete robiť v Portofine je oddych a relax. Pri prechádzkach v malom meste počúvajte šum vody, objednajte si v prístave pohár vína v niektorom z mnohých vínnych barov a budete mať príležitosť posedieť si takmer dotýkajúc sa mora. Región je známy pre niektoré jedinečné odrody bieleho vína Pinot Grigios. Niektoré z týchto vín je možné ochutnať iba v oblasti Ligúrie. Z miestnej produkcie je rovnako obľúbený vynikajúci, citrónový likér Limoncello.

Restauracia_01Prístav je obklopený reštauráciami, z ktorých každá ponúka svoje vlastné unikátne verzie regionálnych špecialít.
Keďže ste v Taliansku, hlavne to platí v lete, raňajky si môžete dať kedykoľvek v dopoludňajších hodinách, obed sa podáva medzi štrnástou a šestnástou hodinou a večera nezačne pred dvadsiatou hodinou. Samozrejme nezabudnite na rezerváciu vo svojej obľúbenej reštaurácii. Niektorí ľudia Restauraciapovažujú tunajšiu kuchyňu za najlepšiu v tejto oblasti. Cena je primeraná kvalite jedla. Odporúčame ochutnať Lasagne s pestom (pesto pochádza z oblasti) sú vynikajúce a všetky ostatné jedlá ako homáre, raky a langusty sú vynikajúce tiež. Reštaurácie sú priamo v prístave, takpovediac sa dotýkajú mora a okrem kvalitného jedla ponúkajú aj nádherné výhľady. Nezabudnite si priniesť aj teplejšie oblečenie hoci ste prišli v lete. Po západe slnka v prístave sa teplota výrazne znižuje.

Vždy 23. apríla sa koná oslava miestneho patróna Svätého Giorgia, kedy sa na námestí zapáli obrovský oheň a v sprievode hudby môžete ochutnávať morské špeciality.

Portofino, ukryté v zeleni pri modrých vodách zálivu Tigullio je jedno z najkrajších miest v Ligúrii a nepochybne sa navždy vryje do vášho srdca.


Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.