Prechádzka korunami stromov v Bachledke

Chodnik-korunami-stromov8O prechádzke v korunách stromov na Slovensku už nemusíme iba snívať. Na hrebeni Spišskej Magury vyrástla jedinečná drevostavba. Náučným chodníkom v korunách stromov s miernym stúpaním už prešli prví turisti. Má celkovú dĺžku 1234 metrov a jeho najvyššia časť siaha do výšky 24 metrov. Návštevníkov pohodlne a bezpečne zavedie zo zeme priamo ku vrcholkom korún stromov. Celodrevená konštrukcia je šetrne osadená v lesnom poraste tak, aby svojou existenciou nenarúšala ekosystém lesa a zároveň návštevníkom ponúkala pocit bezprostredného s inak nedosiahnuteľnou prírodou. Stavba je umiestnená na najvyššom bode Bachledka Ski & Sun., kam sa návštevníci dostanú pohodlne sedačkovou lanovkou z Bachledovej doliny alebo pešou túrou z Bachledovej, Jazerska alebo Malej Frankovej.

Chodnik-korunami-stromov9Na stavbu sa použilo viac než 1000 m³ dreva. Chodník ukončuje vyhliadková veža, ktorá má 32 metrov a je z nej nádherný výhľad na široké okolie. Na veži sa nachádza 360 stupňová vyhliadková podesta priamo na hranici národných parkov PIENAP a TANAP. Dych berúci výhľad na Belianske Tatry, pieninské Tri koruny a nenarušenú krajinu Zamaguria. Nosné prvky chodníka sú z duglasky – toto drevo rastie väčšinou na severe Európy. Podlaha a madlá sú zo smrekovca opadavého zo Slovenska.

Návštevníkov chráni zábradlie po bokoch chodníka, ktoré siaha až do výšky 120 cm. Chodník je v celej dĺžke bezbariérový, zvládnu ho preto aj seniori, malé deti či rodiny s kočiarmi. Pre pohodlnejšiu prechádzku si návštevníci môžu pri vstupe požičať turistické nosiče, detské kočiare a invalidné vozíky. Domáci miláčikovia na chodník nesmú, návštevníci si ich však môžu odložiť do pripravenej voliéry.

Podobný adrenalínový chodník majú aj v susednom Česku, v Nemecku či v Dánsku. Stavbu realizovala nemecká firma Erlebnis Akademie ako v poradí ich siedmy projekt. Štyri podobné chodníky majú aj v Nemecku a dva v Čechách.

Chodnik-korunami-stromov16Trasa o dĺžke viac ako 600 m Vás prevedie druhovo pestrým lesom, kde na Vás čakajú rôzne prekvapenia a poučenia. Počas cesty sa môžete zastaviť na troch adrenalínových zákutiach. V strede panoramatickej terasy vyhliadkovej veže je umiestnená pochôdzna sieť. Pohľad nadol z 32 metrovej výšky je len pre odvážnych. Sieť má vysokú nosnosť a prechod po nej je bezpečný. Nielen deti si tu môžu vyskúšať udržanie rovnováhy v priehľade, ktorý pod sebou odhaľuje zdanlivo nebezpečnú priepasť. Okolo vyhliadkovej veže sa vinie 67 metrov suchý tobogán, ktorým si môžete krátiť cestu dole.

Počas prechádzky budete míňať veľké množstvo informačných tabúľ, ktoré si môžete nerušene preštudovať na niekoľkých zastávkach nachádzajúcich sa na horizontálnej časti chodníka. Dozviete sa z nich zaujímavé informácie o faune, flóre a živote miestnych lesov, ich ochrane i ničivej sile počasia.

Pred návštevou si vždy pre istotu overte otváracie hodiny v daný deň na t. č.  +421 52 44 98 101 alebo info@chodnikkorunamistromov.sk,  www.chodnikkorunamistromov.sk

  • september 9:00 – 18:00
  • október, november 9:00 – 16:00
  • december – február 9:00 – 16:00

Chodnik-korunami-stromov14Pred vstupom do areálu láka prírodné detské ihrisko so šmýkačkami a hojdačkami. Okolie chodníka korunami stromov ukrýva ďalšie atrakcie pre celú rodinu, zaujímavé výlety a turistiku. Pokiaľ nie ste priaznivcom peších túr, vyskúšajte niektorú z atrakcií priamo v stredisku Bachledka. Športové, oddychové a zábavné atrakcie sú určené pre všetky vekové kategórie.

Hlavný prístup k chodníku je z Bachledovej doliny (odbočka z hlavnej cesty medzi Ždiarom a Tatranskou Kotlinou). Cesta je dobre označená, sledujte smerové tabule smerujúce turistov do strediska BACHLEDKA Ski & Sun.

V Bachledovej doline sa nachádza veľké bezplatné parkovisko s kapacitou okolo 500 áut. Odtiaľ môžete pokračovať k Chodníku korunami stromov sedačkovou lanovkou alebo peši (2 km do kopca). Personál lanovky ochotne prepraví lanovkou aj Váš bicykel, kočiar alebo psíka. Vstupenky na chodník i lanovku kúpite v Infocentre pri nástupnej stanici lanovky.

  Chodník korunami stromov Lanovka jednosmerná Lanovka obojsmerná
Dospelý 8,00 6,00 7,00
Deti 3-14r a senior nad 65r a ZŤP/S 6,50 4,50 5,50
Rodinná vsupenka (2x dospelý, 2x dieťa) 21,00 15,00 18,00
Ďalšie dieťa do 14 rokov 5,50 4,00 5,00

Počas zimnej sezóny je prístup k chodníku aj z obce Jezersko a Malá Franková, kde sa nachádzajú bezplatné parkoviská a nástup na vlek a lanovku. Vývoz z týchto obcí funguje len počas zimnej sezóny.  V lete môžu zdatnejší turisti vyjsť na kopec peši (1,4 km do strmšieho kopca). V Bachledovej doline majú zastávku autobusy SAD na linke Poprad – Ždiar.  Aktuálne spoje overte na www.cp.sk. V zimnej sezóne do strediska kyvadlovo premáva bezplatný Skibus z obce Ždiar.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.