Prechádzka pod dúhovým mostom Banpo

Most Banpo_07Banpo je naozaj unikátny trámový most. Pohľad naň pripomína rozprávkovú dúhu, z ktorej prúdia farebné vodné lúče.
Most s najdlhšou vodnou fontánou na svete už niekoľko rokov láka miestnych a rovnako aj davy turistov z celého sveta. Jeden z najromantickejších a najkrajších mostov na svete sa nachádza v Južnej Kórei. V roku 2007 bol miestnou správou zahájený veľkolepý projekt s cieľom oživiť a rozvíjať riečnu oblasť. Most spája okresy Seocho a Yongsan ponad rieku Hangang v Soule a okrem úchvatnej prechádzky popod prúdy farebnej vody ponúka aj nové možnosti oddychu a rekreácie a rovnako láka turistov z rôznych kútov sveta. Nachádza sa v blízkosti parku Hangang v Soule. Spodný úsek mosta nazývajú miestni „Jama“.

Most Banpo_01Na dúhovom moste Banpo je vybudovaná najdlhšia fontána na svete nazývaná “Dúha mesačného svitu“. Fontána je naprogramovaná tak, aby v priebehu dňa aj noci v rozdielnych časových intervaloch menila farebné motívy a znázorňovala rôzne farebné obrazce. Počas dňa fontána zobrazuje stovky rôznych farebných kreácií pripomínajúce obrazy prírody ako sú kolísajíce sa stromy, vŕby, padajúce lístie a vodopády. Po zotmení sa žiarivo rozsvieti dvesto svetiel a príjemná hudba spolu s mihotajúcimi sa dúhovými prúdmi vody pozývajú prizerajúcich sa do tanca. Svetelné predstavenia sa na moste konajú niekoľkokrát denne až do neskorých večerných hodín a to každý deň v týždni v určených hodinách a trvajú približne 20 minút.

Most Banpo_03Most má dĺžu 1140 metrov. Je dvojúrovňový a umožňuje prejazd pre peších či cyklistov rovnako ako aj pre cestnú dopravu. Má zabudovaných 10 000 LED trysiek, ktoré sú umiestnené po oboch stranách mosta. Pretečie cez ne 190 ton vody za minútu. 38 vodných čerpadiel vháňa znečistenú pritekajúcu vodu z rieky z hĺbky 20 metrov do recyklačných zariadení, potom do trysiek a tie ju potom noblesne vystrekujú naspäť do rieky. Je navrhnutý tak, aby sa počas obdobia hojných zrážok, keď hladina rieky stúpa, sa mohlo jeho spodné podlažie ponoriť pod hladinu.

Most BanpoMost Banpo je od roku 2008 zapísaný do Guinnessovej knihy rekordov ako najdlhší most s fontánou. Fontána a jej recyklačný systém predstavujú však len jednu z mnohých snáh o obnovu biotopov na rieke Hangang a ochranu životného prostredia.

 Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.