Preskúmajte históriu katakomb

katakomby2Pod ulicami miest, kde každý deň prechádzajú stovky nič netušiacich ľudí, sú tmavé labyrinty podzemných katakomb, ako strážcovia priechodov do našej minulosti, do dôb, kedy tieto tmavé tunely slúžili ako pohrebisko pre milióny ľudí.
Katakomby Ríma, ktorých história siaha až do 1. storočia boli postavené medzi prvými, boli konštruované ako podzemné hrobky, najprv židovských obcí a potom kresťanských komunít. Existuje len šesť známych židovských katakomb a okolo 40 kresťanských katakomb.


V starom Ríme nebolo dovolené, aby boli mŕtvy pochovaní vo vnútri mestských hradieb. Takže zatiaľ čo pohania spopolňovali svojich mŕtvych, kresťania, ktorím nebolo legálne dovolené praktizovať ich náboženstvo, sa obrátili k podzemným cintorínom, ktoré boli postavené pod pozemkami vo vlastníctve mesta alebo bohatých kresťanských rodín. Židovská populácia už vykonávala tento spôsob pochovávania, kresťania ho začali praktizovať až okolo 2. storočia.
Použitie katakomb v Ríme sa rozšírilo počas 2. a 3. storočia, keď narastala popularita vtedy ešte ilegálneho náboženstva, kresťanstva. Niektoré oblasti tunelov sa dokonca stali svätyňami mučeníkov tam pochovaných. Ale potom, čo kresťanstvo bolo legalizované v roku 313 nášho letopočtu, pohreby sa začali praktizovať nad zemou, a v 5. storočí sa už význam katakomb ako pohrebísk zmenšoval, hoci stále ešte boli uctievané ako posvätné, pútnické miesta.
V 9. storočí padli rímske katakomby  za obeť rabovaniu germánskych nájazdov. V dôsledku toho boli pozostatky kresťanských mučeníkov a svätých presunuté z katakomb do kostolov v centre mesta. Nakoniec boli podzemné pohrebné tunely úplne opustené – len aby boli nanovo objavené v 16. storočí.
katakomby4Dnes, turistov z celého sveta fascinuje návšteva rímskych katakomb merajúcich 600 km. Ich sieť sa rozprestiera cez päť podlaží pod zemou v blízkosti parku hrobky Via Latina venovanej kresťanským svätcom. Zdobia ju prvé z kresťanských kresieb na svete, ktorej počiatky siahajú do 2. storočia. Na stenách tunelov sú vyobrazené výjavy, ktoré znázorňujú staroveký život. K posvätným katakombám otvoreným pre verejnosť patria Katakomby Priscilly (Via Salaria, 430), katakomby svätého Callixtusa (Via Appia Antica, 110-126) a katakomby Anežky (Via Nomentana, 349). Vatikán poskytuje podrobné informácie o tom, kedy je možné navštíviť tieto a iné sväté pohrebiská. Niekoľko židovských katakomb, vrátane katakomb na Vigna Randanini a tie vo vile Torlonia, sú tiež otvorené pre verejnosť.

katakombyKatakomby v Paríži sa ukázali ako tvorivé a diskrétne riešenie problému verejného zdravia. V 17. storočí  boli masové hroby v štvrti Les Halles alebo na cintoríne Saints Innocents preplnené telami zomrelých a stali sa tak zdrojom šírenia nákazy. V roku 1786 bol cintorín Saint Innocents v Paríži zatvorený a polícia presunula všetky pozostatky pochované na cintoríne do podzemnej siete starých vápencových lomov . Dnes už neslávne známe katakomby v Paríži, ktoré sa nachádzajú južne od bývalej mestskej brány v blízkosti Place Denfert-Rochereau.
V súčasnosti je významná časť katakomb otvorená pre verejnosť ako múzeum. V priebehu dejín sa však našlo aj iné využitie tajomných tunelov. Počas druhej svetovej vojny sa niektoré ich časti stali úkrytmi pre francúzsky odboj, zatiaľ čo iné časti využívali nemecký vojaci ako bunkre. Dnes je v Paríži takmer 300 km katakomb, ležia 30 m pod zemským povrchom a stále sú tam uložené pozostatky asi šiestich miliónov ľudí.
Najdlhšiu sieť podzemných tunelov o dĺžke viac ako 2400 km, možno nájsť v Odese. Vznikli ako dôsledok ťažby vápenca okolo 1830. Rovnako ako v Paríži slúžili tunely ako bunkre a úkryty pre vojakov počas druhej svetovej vojny. Časť z katakomb je otvorená pre verejnosť prostredníctvom múzea Partisan Glory.
klatovske4Katakomby na Malte sú označené ako Svetové dedičstvo UNESCO pre svoju rolu v paleontologickej histórii. Vyrezané do skaly pod mestom Rabat, pravdepodobne začiatkom 3. Storočia. Tunely ukazujú, ako sa konali vidiecke rodinné pohreby kresťanov, židov a v paganskej komunite. Zložitá sieť chodieb s rozlohou asi 5700 km štvorcových je stále miestom posledného odpočinku pre asi 1000 ľudí. V Alexandrii v Egypte, boli katakomby Kom el-Shoqafa pôvodne postavené len pre jednu bohatú rodinu okolo 2. storočia, ale v súčasnosti sa tam nachádza viac 300 múmií. Sú otvorené pre verejnosť asi 30 m pod zemou. Na stenách vidieť prepracované rezby znázorňujúce scény z egyptskej mytológie, vrátane jedného z reliéfov kde šakal vedie boha Anubisa.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.