Prímorské letovisko Side v Turecku

side3Side, mesto na južnom pobreží Turecka, sa rozprestiera na malom polostrove, ktorý má dĺžku 1 km a šírku 400 metrov. Je to turistické mesto a jedno z najznámejších tradičných miest v krajine. Nachádza sa blízko mesta Manavgat a dediny Selimiye približne  75 km od Antalye. Oblasť má príjemnú stredozemnú klímu, teploty v lete prekračujú 30 stupňov. More je príjemne teplé od jari až do jesene. Side je romanticky obklopené citrusovými, pomarančovými a bavlníkovými hájmi.

PergeMesto Side sa delí na 2 časti. V prvej sa nachádzajú archeologické vykopávky, starodávne rímske ruiny a obchodíky s uličkami. Druhá časť sa tiahne pozdĺž západnej pláže a zdobia ju desiatky nových hotelov. Medzi hotelmi sú úzke uličky, ktoré Vás zavedú až k pláži. Hotely sú rozľahlé s nádhernými bazénmi a parkami. Dominantou starého mesta je rímsky amfiteáter z 2. storočia, ktorý kedysi mohlo navštíviť až 25 000 divákov. Za amfiteátrom sa nachádzajú jednoposchodové domy a množstvo obchodov. Obdivovať môžete pozostatky minulosti ako sú vodné nádrže, fontány, rímske kúpele, kanalizačný systém, múzeum, mestské brány a stĺpy. Zaujímavé sú chrámy, ktoré oslavovali boha Apollóna a bohyňu Athénu.

Pláže

Nádherné piesočné pláže sú obľúbené hlavne rodinami s deťmi vďaka pozvoľnému vstupu do mora a priezračnej vode. Okrem turistov z rôznych kútov sveta, pláže lákajú aj domácich Turkov, hlavne cez víkendy. V Side sa nachádzajú 2 pláže, Východná a Západná.

Západná pláž je viac navštevovaná turistami, pretože sa nachádza v blízkosti hlavných hotelov. Je možné si tu vychutnať rôzne vodné športy ako vodné lyže, parasailing, zvezenie na banáne, ale aj surfovanie alebo potápanie. Pláž lemujú lehátka a slnečníky, ktoré patria priľahlým hotelom a sú väčšinou bezplatné. Sem tam nájdete aj sprchu.

Východná pláž je pokojnejšia, pokrytá drobnými kamienkami  a pieskom, ktorý vytvára piesočné duny.

side6

Výlety

V národnom parku Köprülü láka odvážnějších splavovanie divokej vody v kaňone, ktorý vypĺňa spenená voda rieky.  Vzrušujúca môže byť jazda na koni, na štvorkolkách alebo safari na džípe. Kľudnejšie povahy si môžu zahrať golf, plážový volejbal alebo tenis.

vodopad-manavgat

Vodopád Manavgat

pamukkale

Pamukkale

Ďalším Vašim cieľom môže byť niekoľko vodopádov, napríklad vodopád Manavgat, Kursunlu alebo Düden. Za návštěvu stojí aj jaskyňa Damlatas alebo pohorie Taurus. Komu sa páčia pozostatky dávných dôb, môže navštíviť mesto Perge alebo zachovalý amfiteáter Aspendos. Nádherné je okolo 300 km vzdialené Pamukkale. Je to svah pokrytý snehobielym travertínom a pripomíná hrad postavený z bavlny. Pôsobivé terasy a kaskády vytvorili minerálne pramene bohaté na vápnik.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.