Primorsko, obľúbené letovisko Čechov a Slovákov

primorsko_1Primorsko, jedna z obľúbených letných destinácií Čechov a Slovákov sa nachádza na čiernomorskom pobreží asi 50 km od Burgasu, kde je medzinárodné letisko. Primorsko leží na malom polostrove na úpätí Strandžských vrchov. Toto letovisko bolo kedysi rybárskou osadou. Ľudia sa tu živili rybolovom, postupne sa začali stavať hotely, penzióny a cestovný ruch začal naberať na význame. V súčasnosti tu žije okolo 4000 ľudí.

korytnacky_ropotamoNeďaleko Primorska sa nachádza prírodná rezervácia Ropotamo, cez ktorú preteká rieka s rovnakým názvom. Južnou stranou letoviska preteká Diabolská rieka. Podnebie je mierne, teplota vzduchu sa v lete pohybuje od 32 do 33 °C a teplota vody od 22 do 24 °C. Vďaka príjemnému morskému vánku sa dajú teploty celkom dobre znášať. Obsah soli vo vode v Čiernom mori je o polovicu nižší v porovnaní s ostatným morom obklopujúcim balkánsky polostrov.

Pláže

primorsko-mapa

Mapa Primorska

Primorsko má niekoľko kilometrov dlhé 2 pláže, severnú a južnú. Obe sú piesočnaté s pozvoľným vstupom do vody. Severná pláž je otvorenejšia s väčšími vlnami a piesočnými dunami. Vďaka tomu tu často uvidíte červenú vlajku a plavčíci vás pustia do vody na maximálne 10 metrov. Požičať si môžete vodné skútre alebo skúsiť iný adrenalínový šport. Vďaka čistej vode sa tu darí potápaniu. Taktiež si tu môžete zahrať tenis, futbal, volejbal alebo basketbal. Je tu veľa bufetov a stánkov, kde môžete ochutnať bulharské špeciality napr. tarator alebo musaku. Severná pláž je modernejšia, nachádzajú sa tu väčšinou nové moderné hotelové komplexy s vlastnými bazénmi, južná pláž je vhodná skôr pre menej náročnú klientelu. Ubytovanie je vhodné si zabezpečiť už v jarných mesiacoch, zvlášť v lacnejších apartmánových hoteloch, pretože ich ubytovacie kapacity sú pomerne rýchlo naplnené.

Južná pláž chránená skalnatým útesom je uzavretejšia. Tu sa tiež nachádza miestny prístav, z ktorého sa uskutočňujú vyhliadkové plavby alebo rybolov. Voda na južnej pláži je teplejšia ako na severnej. Na oboch plážach je dostatok miesta aj pre vlastné slnečníky.

V posledných rokoch tu rastú hotely ako huby po daždi, každoročne rastie počet turistov. Je tu množstvo barov a reštaurácií, v ktorých často nájdete jedálne lístky v slovenčine alebo češtine. Nočný život je tu bohatý, navštíviť môžte množstvo klubov, diskoték a kaviarničiek. Ceny potravín v tunajších obchodoch sú pre nás prijateľné. Nájdete tu aj kino, poštu, zdravotné stredisko.

Výlety

Jeden deň vašej dovolenky môžete venovať návšteve aquaparku s veľkými šmýkačkami, tobogánmi a bazénom, ktorému sa vaše deti určite potešia. Nachádza sa kúsok od hlavnej ulice.

Ako cieľ svojho výletu si môžete zvoliť starobylé mestečko Nesebar, zapísané do zoznamu UNESCO. Budete prekvapení uzučkými uličkami so starými drevenými domami. Prezrieť si môžete pozostatky pevnosti a stredoveké kostoly.

Pamiatky pripomínajúce helénsku epochu si tiež môžte pozrieť v Sozopole. Je to rybársky a námorný prístav. Objavíte tu vzácne kostoly, pekný mestský park, archeologické múzeum so zbierkou gréckych kamenných váz a drevené domy s vysunutými poschodiami.

V prírodnej rezervácii Ropotamo môžte objaviť veľa druhov korytnačiek a vodných hadov, lotosové jazierko. Romantická plavba po rieke Ropotamo bude určite príjemným spestrením a osviežením vašej dovolenky.

Ako menšiu turistickú prechádzku si môžte zvoliť návštevu susedného mestečka Kiten.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.