Punta de Tarifa – najjužnejšie miesto Európy

Punta de TarifaNajjužnejším bodom celého Pyrenejského poloostrova na cípe kontinentálnej Európy je mesto zvané Punta de Tarifa. Patrí do oblasti španielskej Andalúzie, provincie Cádiz. Toto miesto predstavovalo v minulosti vstupnú bránu do Španielskeho kráľovstva. Kráľ tu dal  vybudovať pevnosť, z ktorej sa neskôr stala dedinka a tá sa časom rozrástla na mesto. Dochádza tu k stretu Atlantického oceánu so Stredozemným morom a vďaka ich silnému prúdeniu je Tarifa najveternejším miestom Španielska. Nájdete tu najkrajšie divoké pláže Európy a výborné podmienky na wind a kite surfing. Kilometre divokých pláží, do ktorých zasahuje národný park Alcornocales, ústia do piesočných dún zakončených borovicovými hájmi. Južná poloha a oceán ovplyvňujú teploty a zrážky, preto sú tu veľmi mierne zimy a tiež relatívne chladnejšie letá v porovnaní so zvyškom Španielska.

Jedna z legiend hovorí o tom, že mesto bolo pomenované na základe vyberania poplatku, mýtneho za kotvenie cudzích lodí v prístave. Podľa inej legendy názov vznikol z arabského slova „tari’fas,“ ktoré je odvodené od mena berberského bojovníka Tarif ibn Malika.

El Guzman el Bueno - Punta de Tarifa

El Guzman el Bueno – Punta de Tarifa

Tarifa je úchvatná najmä pre kultúrny kontrast historického centra s modernou surferskou komunitou. Hlavný vchod do starého mesta Tarifa, Puerta de Jerez z 8. storočia, bol súčasťou stredovekých hradieb a zachoval sa ako jediný z troch brán vedúcich do mesta. Za pozornosť stojí jeho zaujímavá architektúra a nápis nad vchodom z roku 1292, ktorý hovorí o vyhnaní Maurov z mesta. Pri vstupe do mesta od mora sa vám pred očami objaví hrad Castillo de Santa Catalina. Predstavoval obranný štít pred nepriateľskými vojskami. Pevnosť El Guzman el Bueno je pravdepodobne jedna z najzachovalejších stredovekých budov v Španielsku postavená v roku 960 na príkaz Kalifa Abderraman III. Radnicu a miestnu knižnicu La Alcazaba nájdete na námestí ôsmych žiab Plaza de los Ocho Ranitas. El camino de la isla de las Palomas je názov promenády vedúcej k ostrovu las Palomas. Delí Stredozemné more od Atlatického oceánu, s krásnym výhľadom na len 16,4 km vzdialenú Afriku. Na ostrovčeku sa nachádza Castillo Santa Catalina, vojenský objekt z roku 1929, svetelná navigácia pre lode Faro de Tarifa a je tu umiestnená tabuľa s mapou a označením najjužnejšieho miesta Európy. Ostrovček v minulosti slúžil ako jeden z niekoľkých strategicky umiestnených obranných štítov mesta. Miramarské záhrady sa nachádzajú v hornej časti mesta vedľa radnice a je z nich impozantný výhľad na pobrežie Maroka. Na kopcoch za mestom môžete vidieť stovky veterných mlynov. Je to jedna z najväčších veterných elektrární v Európe.

Tarifa_flick4

Mnohí turisti mesto vyhľadávajú hlavne kvôli obrovským plážam z jemného piesku. Tie vedú okolo celého mesta a sú obmývané vlnami. Na prvý pohľad zaujmú svojou šírkou. V niektorých miestach sú to až desiatky metrov piesku, v ktorých je pozastrkovaných mnoho bezplatne využiteľných slnečníkov. S príchodom prílivu sa táto pláž zmení na vodnú plochu s hĺbkou približne po kolená. Keď nastúpi opäť odliv, zaliata pláž vyzerá ako jedno obrovské jazero. Na strane smerom k Atlantiku prúdi veľmi silný vietor, ktorý nemá v ceste žiadnu prirodzenú prekážku, a preto je to raj pre mnoho vodných športovcov, surferov a windsurfistov. Neďaleko sa nachádza kemp, kde svoje pojazdné domovy parkuje mnoho športových nadšencov a dobrodruhov.

Pristav

Súčasťou Tarify je aj moderný prístav, odkiaľ denne vypláva niekoľko lodí práve smerom k Maroku na pobreží Afrického kontinentu. Veľmi obľúbenou činnosťou je pre turistov pozorovanie veľrýb a delfínov v oceáne, rovnako aj horská turistika, jazda na koni, potápanie, golf a iné.

Tarifa_Sergio Russo Foto: Sergio Russo

Západy slnka si môžete vychutnať prechádzkou po pláži alebo popíjaním drinku pri príjemnej hudbe v bare na pláži. Smerom na východ si môžete užívať pokojné vody Stredozemného mora a na západe vás bude ovievať vánok, chvíľami až silný vietor Atlantiku so zvlnenou hladinou. Tarifa je jedno z najromantickejších a najpôsobivejších miest, aké možno navštíviť. Miesto, kam sa môžu vybrať dobrodružní cestovatelia, ale aj zamilované páriky, či športovci. Každý tu určite nájde niečo iné a jedinečné v porovnaní s ponukami katalógových dovoleniek.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.