Riga – najkrajšie Európske mesto za rok 2013

Riga_WikipediaKrásnych miest nájdeme v Európe naozaj veľa. Avšak pre čitateľov amerického časopisu US Today je najkrajším mestom Európy za rok 2013 hlavné mesto Lotyšska, Riga. Anketu časopis zorganizoval v spolupráci s americkým portálom 10best.com  a výsledky uverejnili obe médiá na svojich internetových stránkach a rovnako aj v tlačenej verzii US Today.

Riga_Bernt Rostad foto: Bernt Rostad

Riga s rozlohou 305 km² je zároveň aj najväčšie mesto Lotyšska a slúži ako hlavné kultúrne, priemyselné, politické a finančné centrum Pobaltia. Leží pri ústí rieky Daugavy pri Baltskom mori. Historické centrum Rigy je od roku 1997 zaradené medzi kultúrne dedičstvo UNESCO a vyznačuje sa výraznou secesnou architektúrou porovnateľnou s Viedňou, Petrohradom či Barcelonou. Mesto spájajúce nielen pobaltské krajiny, ale aj západnú Európu s Ruskom.

Rika_Chram_sv._Petra_Wikipedia

Chrám svätého Petra – Riga

foto: wikipedia

V posledných rokoch sa výrazne zvýšil obchodný i turistický cestovný ruch vzhľadom na zlepšenú komerčnú a turistickú infraštruktúru. Je to typické európske mesto s mnohými skvelými obchodmi, historickými pamiatkami a kultúrnym bohatstvom. Riga patrí medzi najbezpečnejšie miesta Pobaltia.  Riga je taktiež najväčším centrom vzdelania a vedy v Lotyšsku. Potvrdzujú to aj rôzne kultúrne akcie, medzinárodné výstavy, vedecké konferencie a semináre, ktoré sa tu každoročne konajú.

Riga_Rizsky dom

Rižský dóm – Riga

Samotné centrum, ktoré sa rozkladá medzi riekou Daugavou a Rižským kanálom. K významným pamiatkam mesta patrí Rižský dóm, ktorý je zároveň najväčším kostolom v Pobaltí. V uličkách starého mesta stoja charakteristické domy obchodníkov z minulých storočí. Najpozoruhodnejším objektom sú Traja bratia. Je to skupina troch budov, z ktorých každá bola postavená v inom storočí. Údajne sú analogickou stavbou k Trom sestrám v estónskom Talinne. K významným kultúrnym pamiatkam patrí Švédska brána, ktorá sa zachovala ako jediná mestská brána a ku komplexu patrí aj pozostatok mestských hradieb a Prašná veža.

Riga_Macaci dom_David Holt London

Mačací dom – Riga

foto: David Holt London

Na potulkách starým mestom vás určite zaujme Veľký a Malý cech a zvláštna budova s mačkami na streche Mačací dom. Veľký cechMačací dom spolu súvisia a viaže sa k nim vtipný príbeh. Podľa nej Mačací dom patril bohatému kupcovi, ktorého nechceli prijať do Veľkého cechu a tak dal postaviť na streche svojho domu sochy mačiek, otočené k budove cechu chvostom nahor. Incident sa nakoniec urovnal dohodou, že kupec mačky otočí a následne bude prijatý do cechu.

Riga_Konventa_Seta_Hanspoldoja

Konventa Seta – Riga

foto: Hanspoldoja

Mesto je zaujímavé labyrintom dvorov a kaviarničiek Konventa seta a keď budete pokračovať ďalej popri Chráme sv. Petra, dostanete sa na radničné námestie, kde sa kedysi v minulosti stretávali kupci starí mládenci v krásnej budove, Maurskom dome.

Riga_Maursky dom_Arian Zwegers

Maurský dom – Riga

foto: Arian Zwegers

Je to najzaujímavejšia a zároveň najprezdobenejšia budova mesta. Maurský dom bol kedysi ubytovňou Maurského cechu, ktorý združoval nemeckých kupcov. Počas sovietskej okupácie bola táto stavba zničená a neskôr bola postavená jej replika. Na tomto námestí navyše každý deň hrajú miestni obyvatelia. Maurský dom bol známy aj svojimi nezáväznými večierkami. Pri jednom z nich sa skupina slobodných kupcov pod vplyvom alkoholu rozhodla vytiahnuť hore borovicu, ktorú následne ozdobili kvetmi. Neskôr ju zapálili a nechali zhorieť.

riga_etnograficke muzeum Asi 10 km od Rigy sa nachádza Etnografické múzeum lotyšskej dediny.  Je to skanzen vo voľnej prírode. Nájdete tu staré drevenice a drevené kostoly či veterné mlyny s typickou lotyšskou architektúrou. Na dvoroch vykonávajú ľudoví remeselníci odetí v lotyšských národných krojoch svoje umenie.

Riga_TV veza_David Holt London foto: David Holt London

Z moderných stavieb stojí za prehliadku televízna veža na ostrove Zakusala, ktorú je vidieť už z diaľky a je akýmsi záchytným bodom Rigy. Poskytuje jedinečnú príležitosť obzrieť si nerušene celé mesto z vtáčej perspektívy. Hoci je veža tretia najvyššia v Európe, nepatrí medzi obľúbené miesta tunajších turistických sprievodcov.

Riga_Ullisan_03 foto: Ullisan

Tržnica v Rige patrí medzi najväčšie a najstaršie v Európe. Nachádza sa v 4 obrovských halách, ktoré sú medzi sebou prepojené. V každej sa predáva niečo iné, ryby, mäso, mliečne výrobky, zelenina, ovocie a pomedzi to aj stánky s oblečením, či inými vecami. K tržnici patrí aj jej vonkajšia časť, kde je mnoho stánkov s ovocím, zeleninou a kvetmi.

Rika_Televizna veza_Bernt Rostad Foto: Bernt Rostad

Pri návšteve Rigy zažijete akoby sčasti návrat o dvadsať rokov do minulosti. Aj keď sa mesto rozvíja veľmi rýchlo, zachovalo si svoj tradičný lotyšský charakter. Stále tu nájdete staré drevené domy v centre mesta, ale aj nové moderné budovy rôznych architektonických štýlov a práve preto je pre turistov veľkým lákadlom.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.