Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov [...]
San Francisco de Campeche alebo skrátene Campeche je príjemné a šarmantné koloniálne mesto. Leží na polostrove Yucatán v severozápadnej oblasti štátu Campeche na brehu Mexického zálivu. Je jedným z mála miest na severoamerickom kontinente, ktoré majú zachované mestské opevnenie pochádzajúce z koloniálneho obdobia. Ako hlavné mesto štátu predstavuje Campeche kultúrne, ekonomické aj správne stredisko regiónu. Pôvodne tu bola Mayská osada, ktorá bola založená v 3. storočí nášho letopočtu ako centrum provincie Ah Kim Pech.
Vďaka svojej výhodnej polohe sa v minulosti mesto stalo významným strategickým obchodným a vojenským prístavom. Pravidelne z neho plávali do Európy lode naložené exotickými a žiadanými surovinami. Dnes je to významné stredisko obchodu a turizmu. Zhruba 33 km od mesta sa v džungli ukrývajú zrúcaniny mayských stavieb Edzna. A na turistov tu čakajú tyrkysovo-modré vlny Karibského mora.
Campeche založil v roku 1540 Francisco Montejo El Mozo, ktorú postupne obsadzovali španielski dobyvatelia. Počas 16. a 17. storočia, rovnako ako aj iné karibské mestá, čelilo častým útokom pirátov a korzárov, ktorí slúžili nepriateľom Španielska. Práve z toho dôvodu mesto obohnali obrovskými hradbami, z ktorých niektoré časti stoja dodnes a prakticky uzatvárajú celé historické centrum. Obranné hradby, ktoré obklopujú historické centrum, odrážajú vplyv vojenskej architektúry v Karibiku. Systém tunajšieho opevnenia je významným príkladom vojenskej architektúry a súčasťou celkového obranného systému, ktorý museli Španieli dômyselne vybudovať, aby chránili prístavy v Karibskom mori pred útokmi pirátov.
Na začiatku 18. storočia bolo mesto do tvaru šesťuholníka obohnané impozantnými hradbami s obvodom 2536 metrov, výškou 6-8 metrov a hrúbkou 2,5 metra. Bolo tu zvolené šachovnicové usporiadanie s námestím Plaza Mayor nasmerovaným k moru a obklopeným štátnymi a cirkevnými stavbami. Hradby tvorí nepravidelný šesťuholník zodpovedajúci obrannému pásu, ktorý mesto bezpečne obopína. Systém opevnenia s pevnosťami San José a San Miguel a batériami San Lucas, San Matias a San Luis sa nachádza predovšetkým v oblasti historických pamiatok, pri mori a na oboch koncoch mesta. Súčasťou opevnenia bolo tiež osem veží, ktoré ešte zvyšovali obranyschopnosť. Hradby neobklopovali len obytnú časť mesta, ale zasahovali až do mora, takže prichádzajúce lode kotvili vnútri pevnosti. Dnes je možné sa po opevnení bezpečne poprechádzať.
Ekonomický rozmach štátu Campeche podnietili náleziská ropy v roku 1971. Centrom starej štvrte je námestie Nezávislosti s parkom nazývaným Parque Principal. Pre miestnych obľúbený park, kde v tieni stromov posedávajú a kŕmia čajky a holuby. V historickom a zrekonštruovanom centre je možné vidieť množstvo koloniálnych domčekov pastelových farieb, dláždené ulice usporiadané do šachovnice či starú katedrálu De la Conceptión Inmaculada. Jej výstavba sa začala tesne po založení mesta v 16. storočí, ale na dokončenie musela čakať až do roku 1705. Okrem toho možno obdivovať veľkú kamennú pevnosť Puerta de Tierra postavenú v roku 1732.
V 19. storočí bolo Campeche jedno z dvoch najdôležitejších miest na Yucatáne. Mesto vybudovalo krásne divadlo , ktoré ladilo s charakterom mestskej zástavby. Časť hradieb bola v roku 1893 strhnutá, aby sa otvoril priestor s výhľadom na more a hlavné námestie bolo premenené na verejnú záhradu. V 20. storočí v dôsledku ochabujúcej ekonomiky už neboli tradičné oblasti v centre mesta ovplyvnené modernizáciou a výstavbou.
Oblasť historických pamiatok má tvar nepravidelného mnohouholníka, ktoré sú obklopené hradbami. Mesto kopíruje pobrežie a reliéf krajiny . Medzi takmer tisíckou budov historickej hodnoty patrí katedrála Nepoškvrneného počatia, niekoľko kostolov , divadlo Toro a mestské archívy. Ulice sú krásne, domy zrekonštruované a farebné, okolo pobrežia sa ťahá pekná pešia zóna. Asi tretina zo zrekonštruovaných koloniálnych domčekov v centre však slúži iba ako dekorácia. Za zrekonštruovanou fasádou, ktorá smeruje do ulice, sú iba zarastené ruiny.
Počas sviatku Panny Márie Guadalupskej sa tu odohrávajú veľké slávnosti. Už od obeda sa v historickom centre okolo katedrály a v priľahlých uličkách preháňajú deti na bicykloch alebo motorkách ovešaných náboženskými ikonami. Večer sa pred kostolom tancuje zmes tradičných mayských tancov a kresťanskej ikonografie a po ich skončení sa deťom hádžu sladkosti z okoloidúcich áut.
Galéria