Sedem farieb Zeme – Chamarel na Mauríciu

Chamarel_12Mauricius, prekrásny ostrov uprostred Indického oceánu, ponúka členitú a rozmanitú krajinu, rozprávkové pláže obklopené koralovými útesmi, priezračne modré lagúny, nádhernú prírodu, štýlové hotely a delikátnu kuchyňu. Pobrežie je takmer kompletne obklopené koralovým útesom. Na ostrove nájdete hory, krátery, husté pralesy, potôčiky, rieky, vodopády, dedinky strácajúce sa v bujnej vegetácií, mestá v starom koloniálnom štýle a všadeprítomné polia cukrovej trstiny. Uprostred tropických hôr sa ukrýva najtajomnejšie miesto ostrova.

Chamarel_14

Nachádza sa na južnej strane neďaleko národného parku Black River. Turisti, ktorí toto miesto navštevujú už od roku 1960 tvrdia, že už samotná cesta je pre každého veľkým zážitkom. Z dediny Case Noyale vedie hustým pralesom okolo kávových plantáží kľukatá cesta plná úzkych serpentín, po ktorej vás bezpečne prevedie k oblasti Chamarel kvalifikovaný sprievodca. Najmä na plážach prídete do kontaktu s ľuďmi, ktorí Vám budú chcieť predať sprievodcovské služby za ceny nižšie než u overených agentúr. Odporúčame si v takýchto prípadoch pre vlastnú bezpečnosť vyžiadať na nahliadnutie licenciu.

Chamarel_13

O oblasti Chamarel sa hovorí, že je najkrajšia počas východu slnka. Je známa predovšetkým pre svoje scénické miesta a prírodné zaujímavosti. Jedinečným geologickým unikátom je farebné miesto nazývané Sedem farieb Zeme. Zvlnená krajina pripomínajúca piesočné duny v rôznych odtieňoch modrej, zelenej, červenej, fialovej a žltej je zrejme dôsledkom erózie sopečného popola. Nikto zatiaľ nepozná ich presný pôvod. Predpokladá sa, že v minulosti pred 3 miliónmi rokov, horúca láva postupne na chladnom vzduchu stuhla. Vďaka rozdielnym teplotám tuhnutia kovových oxidov železa, hliníka a ostatných chemických prvkov a pôsobením dažďovej vody vznikla táto farebná krajina. Rovnako ostáva záhadou aj stálosť povrchovej štruktúry útvarov, ktorá sa nepoškodila a ani neodplavuje vplyvom prívalových dažďov.

Chamarel_7

Pred rokmi boli farebné duny turistom plne k dispozícii. Dotknúť sa farieb dúhy či rozbehnúť sa po farebných skalách smeli turisti bez akýchkoľvek obmedzení. Postupne si po kúskoch odnášali domov tento prírodný unikát. Dnes je možné sa na duny dívať iba za poplatok z vybudovanej vyhliadkovej terasy. Sú chránené pred priamym vstupom ohradenými mostíkmi a chodníkmi. Zaplatiť môžete priamo pri rampe pred vstupom do oblasti Siedmych farieb Zeme. Slnečné lúče počas svitania dodajú tomuto fascinujúcemu miestu úplne novú dimenziu farieb a odtieňov. Celé toto dielo prírody je obohnané ohradou znemožňujúcou vstup. V areáli je aj občerstvenie a obchod so suvenírmi.

Chamarel_8

Z neďalekých pralesných močiarov vytekajúca rieka St. Denis vytvára stometrové vodopády Chamarel Falls. V blízkosti farebných dún padá silný prúd vody zo skalného lávového previsu do hlbokej priepasti vnútri krátera a vytvára tak tri sto metrové vodopády. Ich vek sa odhaduje na 10 miliónov rokov. Patria k najkrajším a najfotografovanejším miestam a sú mimoriadne obľúbené hlavne pre novomanželské páry. Obklopené hustou flórou pralesa sú miestami úplne nedotknuté civilizáciou. Dole pod skalou sa voda triešti v azúrovom jazierku, kde ponúka možnosti príjemného oddychu a jedinečný kúpeľ po dlhom náročnom dni v tropickom pralese.

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.