Slovenské biokúpaliská rešpektujú prírodu

Biokupalisko v Levocskej doline1Plávajte a oddychujte v čistej vode, ktorú prinášajú biobazény. Prírodné bazény rešpektujú životné prostredie a ľudské zdravie. Pracujú na báze vlastného čistenia vody, čo zabezpečujú vodné rastliny vo filtračnej časti bazénov. Prevádzka biokúpaliska je určite lacnejšia než toho chemického. Šetria sa tisícky kubíkov vody, ktorú netreba pravidelne vymieňať, a tiež chemické či dezinfekčné prostriedky. Vodné rastliny sa vysadia iba na začiatku a už tam ostanú. Ak k tomu pridáte okolitú prírodu, budete sa domov vracať vždy oddýchnutí, zdraví a svieži.

Biokúpalisko Sninské rybníky

Biokupalisko Sninske rybnikyAreál prírodného biokúpaliska vznikol v roku 2010 v rekreačnom areáli Sninské rybníky prestavbou pôvodných 3 kúpalísk. Je druhým  biokúpaliskom na Slovensku využívajúcim  technológiu samočistenia a filtrácie vody pomocou vodných rastlín a rias bez akýchkoľvek chemických zásahov. Príjemná teplá voda je vhodná hlavne pre tých, ktorí trpia alergickými reakciami na chemické dezinfekčné prostriedky. Kúpalisko sa nachádza  v regióne Horný Zemplín na okraji mesta Snina asi 3 km od centra v doline Bystrého potoka. Je obklopený Vihorlatskými vrchmi s cyklotrasami  a turistickými chodníkmi smerujúcimi na prekrásnu vyhliadku Sninský kameň s výškou 1005 metrov nad morom, odkiaľ sa dá pokračovať k najväčšiemu sopečnému jazeru na Slovensku – Morskému oku.

Voda z bazéna sa prečerpáva do vedľajšej čistiacej nádrže, kde je vysadených niekoľko druhov vodných rastlín a rias. Tie sa živia nečistotami, ktoré sa vyplavujú z ľudského tela. Čím viac ľudí sa tu kúpe, tým rastliny viac prosperujú. Ďalšou nepopierateľnou výhodou je to, že v čistiacich nádržiach je plytká voda, ktorú príjemne vyhrejú slnečné lúče. Do bazénov potom prúdi príjemne zohriata teplá voda.

Kúpalisko má celkovú kapacitu 1200 osôb, pričom naraz sa môže kúpať až takmer 600 návštevníkov.  Biokúpalisko má rozlohu vyše 3 500 metrov štvorcových zatrávnených plôch a jeho samozrejmou súčasťou sú vodné hojdačky, šmykľavky či vodný hríb pre deti. Plocha na kúpanie je rozdelená do troch hĺbkových pásiem, ktoré sú delené mólami pre malé deti do 0,4 metra, neplavcov od 1,1 metra do 1,5  a plavcov od 2 metrov do hĺbky 3,5 metra. Okrem nového kúpaliska ponúka možnosti na osvieženie aj neďaleký plavecký bazén. Ďalej si môžu návštevníci aktívne oddýchnuť na multifunkčnom a tenisovom ihrisku slúžiacom pre športové aktivity, exteriérové fitnes zariadenia, moderné detské ihrisko z drevených prvkov, stravovacie a ubytovacie služby a samozrejmosťou je možnosť požičania ležadiel. Areál kúpaliska skrášľuje fontána s umelým potôčikom.

Kúpalisko je otvorené od júna do septembra s možnosťou zakúpenia permanentiek či zliav pre rodiny a dôchodcov.

Biokúpalisko v Levočskej doline

Biokupalisko v Levocskej dolineV resorte Levočská dolina pod svahom nájdete prvé biokúpalisko na Spiši len 6 kilometrov od centra Levoče obklopené levočskými vrchmi s cyklotrasami a turistickými chodníkmi. Biokúpalisko vzniklo ako alternatíva k lyžiarskemu stredisku. Ponúka čistučkú vodu bez chemickej úpravy. Využíva technológiu samočistenia čistenia vody rastlinami a riasami. Spája v sebe výhody klasických bazénov, no zároveň rešpektuje životné prostredie a naše zdravie, pretože voda v biobazénoch je bez akýchkoľvek chemických látok.  Kvalita vody v nádržiach je vysoká. Je tu nasadených niekoľko druhov rastlín, ktorých koreňový systém prostredníctvom štrkových zón vodu filtruje a tak zbavuje biologických a iných nečistôt. Všetky tri nádrže sú zaizolované nepriepustnou fóliou, takže sa tam nedostane spodná, len upravená voda.

V areáli biokúpaliska sa nachádzajú tri bazény, pričom jeden je určený na filtráciu a čistenie vody cez kamienky a štrk, druhý je určený na kúpanie a tretí rybolovný, kde si prídu na svoje milovníci rybolovu. Na lov tu nie je potrebný rybársky lístok. Môžete si tu vlastnoručne uloviť pstruha dúhového a hneď si ho pripraviť na obed.  V kúpacej časti sa zabavia deti aj dospelí, keďže bazén je rozdelený na tri sekcie s odlišnou hĺbkou vody. Začína sa postupne zvažujúcou umelou plážou a dosahuje maximálnu hĺbku 2,2 metra v strede jazierka. Teplota vody dosahuje okolo 23 stupňov. Kapacita kúpaliska je 350 osôb. V areáli sa nachádzajú trávnaté plochy, bufet,  zóna pre deti a oddychové altánky, altánok na grilovanie a samozrejme sociálne zariadenia. Parkovanie je pre návštevníkov k dispozícii zdarma.

Biobazén Borovica

V okrese Malacky v Plaveckom štvrtku sa nachádza areál Kamenný mlyn. Vodná plocha s dĺžkou 80 metrov ponúka jedinečné zdravé kúpanie v srdci prírody v tieni borovíc a nekonečný relax. Upravený areál kúpaliska s čistou vodou bez chémie je vhodný pre všetky vekové kategórie, ako aj tehotné ženy, či bábätká.

Bio bazén Borovica je otvorený od roku 2013  a funguje na báze vlastného čistenia vody, čo zabezpečujú vodné rastliny vo filtračnej a čistiacej časti. V čistiacej časti sú nasadené rôzne vodné rastliny ako lekná, vodné ťahavé rastliny, sú tu aj vodné slimáky, jesetery, mloky karpatské, či žabky, ktoré sa starajú o vyvážený ekosystém. Voda z čistiacej časti preteká do kúpacieho bazéna. Voda v bazéne je prísne kontrolovaná. Každé dva týždne sa odoberajú vzorky na kontrolu. Bazén je napustený po celý rok, vodu podľa potreby dopúšťajú alebo ochladzujú. Bazén môže byť otvorený maximálne 10 hodín denne, 14 hodín je potrebných na regeneráciu rastlín. Biobazén spája v sebe výhody bežných kúpalísk, no zároveň rešpektuje životné prostredie a udržuje zdravie. Vyhrievaný je prírodným spôsobom.

V celom areáli sú k dispozícii aj ležadlá zdarma. Okrem toho sú v areáli bohaté športové možnosti ako plážový volejbal, bedminton, stolný tenis, nohejbal a futbal. Súčasťou komplexu je aj malý detský bazén s rozmermi 5×5 metrov a teplotou 30°C, rôzne detské atrakcie ako skákací hrad, trampolína, hojdačky, drevené zvieratká, jazierko pre rybky a korytnačky a iné. Ponúka tiež príjemné posedenie v prírodnej reštaurácii, plážovú kaviareň a oddych pod stromami borovíc.

Prírodné biokúpalisko Krtko

Biokupalisko KrtkoPrírodné biokúpalisko Krtko je umiestnené priamo v meste Veľký Krtíš na juhu Stredného Slovenska. Je jedným z mála kúpalísk, kde vybudované biotopy vyzerajú ako prírodné jazerá. Bazén s približnou rozlohou 2400 štvorcových metrov na plávanie s viacerými hĺbkami si môžu užiť deti aj dospelí.
Kúpalisko šetrne využíva vyvážený biosystém rastlín na prečisťovanie vody bez pridávania chemických a dezinfekčných prostriedkov, čím šetrí životné prostredie. V bazénoch samozrejme nenájdete chlór a iné chemické prípravky. Namiesto toho sa na čistenie vody v bazénoch využíva rastlinný biosystém, čo šetrí životné prostredie. Voda nemá klasickú modrastú farbu, na akú sme zvyknutí z bežných „chemických“ kúpalísk. Nejde totiž o vykachličkovaný bazén, ale o akési umelo vytvorené jazero, ktoré simuluje tie, čo vídavame v prírode. Vedľa sa pritom nachádza ďalšie, takzvané filtračné. Má rozmery približne 30 x 60 metrov a jeho plocha je posiata množstvom vodných rastlín. Vodu na kúpalisku znečisťuje množstvo faktorov, ako odlúpené časti ľudskej pokožky, krémy, vietor do nej nafúka lístie či trávu. Baktérie a vodné rastliny si s tým však bez problémov poradia. Čistá jazerná voda sa potom samovoľne vracia do bazéna na kúpanie. Nemá síce štatút pitnej, ale pár bežných glgov z nej nikomu neublíži. Dno jazera na kúpanie je vystlané tmavou a odolnou fóliou a po okrajoch sú kamene so štrkom. Príťažlivo a esteticky pôsobia najmä vodné lekná.

Na biokúpalisku vo Veľkom Krtíši sa okúpete v bazénoch spolu so žabkami. Cez deň a v noci tu môžete počuť hlasné kvákanie, ktoré sa ozýva okolím. Na kúpalisku sa objavia vždy na jar. Žaby sa vyskytovali na tomto mieste ešte v čase, keď sa tu nachádzal pôvodne iba močiar. Výskyt žiab na kúpalisku je indikátorom. Znamená to, že voda je čistá a bez chemických úprav.

Okrem kúpania si tu môžete užiť aj šmýkanie na adrenalínovom tobogane, plážové a detské ihriská, minigolf a bufety s občerstvením. Kúpalisko je otvorené denne od 9.00 do 20.00. Dospelý sa celý deň vykúpe za 2,80, deti do troch rokov majú vstup zdarma a staršie do 15 rokov za 2,20 eur.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.