Vianočný ostrov sa nachádza v Indickom oceáne južne od ostrova Jáva. Bol objavený Holanďanmi priamo počas vianočných sviatkov 25. decembra [...]
Monumentálne dielo dlhé 8,5 m, široké 2,5 m a vysoké 3 m vznikalo 15 rokov a patrí medzi najväčšie drevorezby svojho druhu na svete. Nachádza sa v Dome Božieho milosrdenstva v Rajeckej Lesnej. Jeho autorom je majster rezbár Jozef Pekara. Spolu je tu rozmiestnených asi 300 postáv, z ktorých sa polovica aj pohybuje.
Riešenie kompozičných a výrazových otázok, spracovanie a rozvody pohybu od pohonnej jednotky až po reálne pohyby jednotlivých figúr je mimoriadne náročné. Dielo právom patrí medzi absolútne vrcholy rezbárstva.
Čo všetko uvidíte
Slováci prijali kresťanstvo už v 9. storočí a udržali si ho po celé generácie. Budovali hradiská a osady, obrábali pôdu a chovali dobytok. Neskôr vystavili mestá, hrady, kostoly i honosné meštianske domy. Ale väčšina obyvateľov žila na vidieku v chudobných drevených domoch, kde si po stáročia uchovávala svoje zvyky a obyčaje. Práca i zábava, námaha i oddych, to všetko sa neustále striedalo. Sviatočný deň a každá nedeľa však patrili návšteve kostola v tých najkrajších a najvzácnejších krojoch. Zručné ruky dievčat a žien, úmorná a namáhavá práca mužov, hry detí, zábava mládeže, sviatočný i všedný deň prostého človeka. Obraz práve takéhoto Slovenska, jeho prírodných krás, stavieb, ale najmä práce i zábavy jeho obyvateľov uvidíte na tomto nádhernom drevenom diele plnom detailov.
Scéna Božieho narodenia sa nachádza uprostred diela a je začlenená do obce Rajecká Lesná. Okolo nej sú zastúpené všetky slovenské regióny svojimi najznámejšími miestami a pamiatkami. Hrady Devín, Bratislava, Trenčín, Orava, katedrály v Nitre, Trnave, Spišskej Kapitule, Košiciach a iné. V pozadí sa týči Kriváň, jeden z tatranských štítov, ktorý je symbolom slovenskej krajiny.
Slovenský Betlehem začal vznikať v roku 1980 a jeho slávnostné verejné otvorenie sa uskutočnilo 26. novembra 1995, kedy bola verejnosti sprístupnená prvá časť – oblasť Stredoslovenského kraja. Oblasť Západoslovenského kraja bola inštalovaná v novembri 1996 a o rok neskôr doplnením Východoslovenského kraja sa dielo skompletizovalo. Súčasťou budovy Slovenského Betlehemu je aj Galéria na prvom poschodí, kde sú vystavené drevorezby rajeckých rezbárov.
Rajecká Lesná je pútnickým miestom a neďaleko Betlehema sa nachádza kalvária s krížovou cestou, na konci ktorej je kostolík Nanebovstúpenia Pána. Pod kalváriou vyteká liečivý prameň. Medzi zaujímavé miesta, ktoré môžete navštíviť v okolí, patria Lietavský hrad, Ski park Rajecká Lesná, Termálne kúpalisko Laura Rajecké Teplice, Skiarena Fačkovské sedlo, Hrad Zniev alebo Lyžiarske stredisko Čičmany.
zdroj: http://betlehem.rajeckalesna.org/
Galéria