Spoznávajte Paríž, mesto zábavy, lásky a svetiel – 1. časť

Pariz

Ak by bol Paríž ako croissant, mnohí jeho návštevníci prichádzajúci na predĺžený víkend by stačili ochutnať len chuť jeho lístkového obalu. Na to, aby ste ochutnali plnku a spoznali toto kultové prenádherné mesto sa budete chcieť do Paríža opakovane vracať.Pariz_kaviarenTak ako výstižne poznamenala Audrey Hepburn, “Paríž je vždy dobrý nápad.” Ale obzvlášť na jar v čase, keď kaviarne otvárajú svoje vonkajšie terasy na vydláždených brehoch Seiny a nábrežie sa mení na maľované plátno s odpočívajúcimi Parížanmi, bežcami a knihomoľmi. To je ten čas, kedy mesto začína ožívať. Niet divu, že po studenej a ponurej zime sa ľuďom žiada slnečných lúčov rovnako ako kvetom. Letá môžu byť rovnako príjemné, ak si odmyslíme množstvá zvedavých turistov.

Rieka Seina rozdeľuje mesto na dve odlišné časti. Ako sa mesto rokmi vyvíja, sú rozdiely stále menej a menej viditeľné. Už v minulosti sa ulice na pravom brehu budovali vždy dostatočne široké. Nájdete tu impozantné pamiatky, luxusné hotely a vyzdobené fasády budov, zatiaľ čo z ľavého brehu vyžaruje kuriózny bohémsky život umelcov a študentov, ktorí túto časť navštevujú. Nájdete tu veľa obľúbených miest Hemingwaya, rovnako ako aj univerzity Sorbonnu a Sciences Po.

Katedrala_Notre_Dame

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre-Dame alebo Chrám Matky Božej v Paríži  je rímskokatolícky katedrálny chrám postavený v gotickom štýle nachádzajúci sa v centre mesta v Île de la Cité. Prvá katedrála Paríža vznikla v druhej polovici 6. storočia západne od dnešnej budovy. Výstavba dnešnej katedrály trvala od roku 1163 do roku 1345 a začal ju Ľudovít VII. V tom čase bol Paríž len biskupstvom. V 19. storočí ju reštaurovali pod vedením Viollet-le Duca. V roku 1804 sa tu odohralo pomazanie Napoleona I. pápežom. Victor Hugo sem umiestnil dej svojho slávneho románu Chrám Matky Božej v Paríži.

Louvre_Pariz

Louvre

Louvre od roku 1993 Le Grand Louvre je palácový komplex v centre Paríža, bývalé sídlo francúzskych kráľov. Leží medzi ulicami Rue de Rivoli a Place de la Concorde na pravom brehu rieky Seina. Dnes je v ňom umiestnené jedno z najväčších múzeí sveta Musée du Louvre. Kedysi to bol hlavný palác kráľov, neskôr ho zanedbávali kvôli Versailles, ktorý dal postaviť kráľ Ľudovít XIV. Dnes sa v areáli nachádza napríklad sklenená pyramída, ktorá tvorí hlavný vstup do zámku. Je to monumentálne miesto v samom srdci Paríža, v strede ideálnej čiary, končiacej na východe Vincenneským lesom a na západe Neuilly a Boulongnským lesom.

víťazný_oblúk_01

Víťazný oblúk

Víťazný oblúk dal postaviť Napoleon Bonaparte na znak svojej sily a víťazstva vo všetkých vojnách, ktoré vyhral. Od Víťazného oblúka sa rozbieha osem veľkých avenue (viditeľné z plošiny na vrchole oblúka), podľa ktorých dostal aj pomenovanie. Okrem iných tu začína slávny parížsky bulvár Avenue des Champs-Élysées (Elyzejské polia). Oblúk je 50 metrov vysoký, dlhý 45 m a široký 22 m. Veľká klenba je 29,19 metrov vysoká a 14,62 m široká. malá klenba má výšku 18,68 m a šírku 8,44. Na stenách oblúka sú uvedené bojiská, na ktorých bojovali Napoleonovi vojaci. V strede pod oblúkom je umiestnený hrob neznámeho vojaka s večným ohňom, pri ktorom sa konajú rôzne vojenské oslavy. Na hornú plošinu, odkiaľ je výhľad na stred Paríža, je možný výstup po schodisku (222 schodov). Po víťaznom oblúku v Pchjongjangu je druhý najvyšší na svete.

Invalidovna

Invalidovňa

Invalidovňa je komplex budov v 7. mestskom obvode Paríža obsahujúci múzeá a pamiatky francúzskej vojenskej histórie, nemocnicu a domov pre vojnových veteránov, čo boli aj pôvodné účely budov. Dnes je to aj miesto, kde sú pochovaní niektorí z najväčších vojnových hrdinov Francúzska. Stojí na ľavom brehu rieky Seina, neďaleko Elyzejských polí, od ktorých sa sem dá dostať cez Most Alexandra III a Promenádou des Invalides. Invalidovňa bola postavená za Ľudovíta XIV. Plány vytvoril Libéral Bruant. Stavba začala v roku 1670 a bola dokončená v roku 1676.

Conciergerie

Conciergerie

Conciergerie je palác ležiaci v severozápadnej časti ostrova Cité v Paríži. Patrí do komplexu budov bývalej kráľovskej rezidencie Palais de la Cité v 10. – 14. storočí. Po povstaní parížskych mešťanov proti dauphinovi Karolovi v roku 1358 kráľovská rodina komplex opustila z dôvodu nedostatočnej bezpečnosti. Časť dostal parížsky súdny dvor Parlament de Paris a táto budova slúžila správcovi kráľovského paláca, preto sa nazýva Conciergerie (čiže purkgrófstvo). Neskôr, hlavne počas francúzskej revolúcie slúžil ako väznica. Bolo tu väznených 1 200 väzňov, medzi nimi aj Mária Antoinetta. Od roku 1914 je budova prístupná verejnosti.

Sainte-Chapelle_01

Sainte Chapelle

Sainte-Chapelle je gotická kaplnka postavená v rokoch 1243 – 1248 Ľudovítom IX. vo vnútri komplexu Justičného paláca na ostrove Île de la Cité v Paríži. Pôvodným účelom výstavby bolo postaviť vhodné miesto na prechovávanie vzácnych relikvií, predovšetkým Tŕňovej koruny, jednej z najvýznamnejších relikvií katolíckej cirkvi. Do Paríža sa artefakt dostal v roku 1241 a roku 1248 bola kaplnka v podobe relikviára dokončená.

Sacre Coeur_01

Sacre Coeur

Bazilika Sacre Coeur znemená v preklade Chrám najsvätejšieho Ježišovho srdca. Je to parížsky rímsko – katolícky kostol a bazilika na námestí Montmarte. Vďaka svojej polohe je najvyšším bodom Paríža (129 metrov nad morom). Výstavba sa začala v roku 1875 a budova bola dokončená v roku 1914. Mala slúžiť ako pamiatka na tých Francúzov, ktorí položili svoj život vo francúzsko-pruskej vojne a jej dozvukoch. Ako základné piliere slúžia 33 metrov hlboké pomurované jamy. Bez nich by sa bazilika potopila do hliny. Na stavbu bol použitý mrazu odolný travertín, kameň z oblasti Château-Landon, ktorý neustále zvetráva na povrch kalcit, takže sa mení na kriedovo-biely.  Bazilika je 85 metrov široká a 35 metrov dlhá. Dóm je vysoký 83 metrov s 55 metrov vysokou a 16 metrov širokou kupolou. Na stranách stoja bronzové sochy – na ľavej strane Jana z Arku  a na pravej strane Ľudovít IX. Svätý. Komplex baziliky zahŕňa aj záhradu s fontánou určenú na meditácie. Vrchol kupoly je otvorený pre turistov a ponúka prekrásny panoramatický výhľad na celý Paríž.

Luxemburský palac

Luxemburský palác a záhrady

Luxemburský palác je nádherná budova situovaná v ešte krajšom prostredí záhrad v centre Paríža, na ľavom brehu rieky Seina, blízko Univerzity Sorbonna.  Palác bol počas revolúcie centrom Francúzskeho riaditeľstva, rezidenciou Napoleona Bonaparteho, počas 2. svetovej vojny slúžila budova ako centrála Luftwaffe vo Francúzsku. V roku 1946 bol miestom konania Parížskej mierovej konferencie a v súčasnosti tu sídli Francúzsky senát. Pôvodne bol postavený pre Marie de Medicis (matku kráľa Ľudovíta XIII). Avšak kým bol palác dokončený, bola Marie vyhnaná a palác zdedila jej vnučka vojvodkyňa Anna z Montpensier. Palác bol postavený na mieste predchádzajúceho paláca, ktorý patril vojvodovi z Piney v Luxembursku. V rokoch 1836 – 1841 dal Alphonse de Gisors novú podobu záhradám. Luxemburské záhrady sú veľkým verejným parkom s rozlohou 224 500 metrov štvorcových. S rozľahlými trávnikmi a kvetmi, cestičky v parku sú lemované sochami francúzskych kráľovien.

Paríž - Letenky

 Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.