Stopy Vikingov vedú na ostrov Skye

ostrov_SkyeŠkótsko poznáte ako krajinu, kde muži v sukniach pijú pravú whisky a šetria každú pencu. Predovšetkým je to ale krajina nedotknutej prírody a bohatej histórie. Zelená krajina so zádumčivou atmosférou popretkávaná hlbokými jazerami a romantickými hradmi láka turistov z celého sveta. Škótsko bolo od počiatku považované za kraj sveta, preto tu podľa legendy spočívajú pozostatky Sv. Ondreja a Skye, hmlistý ostrov, je geografickým i historickým okrajom tohto konca. Tadiaľto prišli prví Škóti z Írska a práve Skye bol centrom osídlenia v dobe bronzovej a železnej.

Ostrov_Skye_02Je to najväčší a najsevernejší z ostrovov Vnútorných Hebríd, mýtické a rozprávkové miesto s horami a vresoviskami, ktoré majú zvláštne tajomné čaro. Patrí k tomu najobdivovanejšiemu, čo Škótsko ponúka. Skye patrí medzi miesta s najväčšou hustotou rozprávok, legiend a historických udalostí. Každý názov tu značí nejaký príbeh. Žili tu Kelti, Vikingovia, piráti a každý z nich tu po sebe niečo zanechal. Do ostrova sa s chuťou hlboko do vnútrozemia zarezáva more, ktoré tu vytvorilo päť väčších polostrovov: Sleat, Miniginish, Duirinish, Waternish a Trotternish. Faktom je, že žiadny bod na ostrove nie je vzdialený od morského pobrežia viac ako osem kilometrov.

most Skye BridgeOstrov od roku 1995 spája so škótskou pevninou most Skye Bridge. Hlavná cesta vedie okolo romantického hradu Eilean Donan pri zálive Loch Duich. Dnešnú podobu hrad bohužiaľ získal až začiatkom 20. storočia, kedy bol nanovo vystavaný a premenený na letné sídlo. Prvá myšlienka, ktorá návštevníkovi preblysne hlavou je, že od čias nórskych Vikingov sa tu asi počasie veľmi nezmenilo. Vikingovia veľmi dobre vedeli, prečo ostrov pomenovali Skye. V ich reči ,,skuy” znamenalo mrak. Vikingovia navštívili ostrov dvakrát. Najprv okolo roku 800, keď zmasakrovali celý ostrov v sérii prepadov. Pri prepade jedného z opátstiev ich svätý Donan poprosil, aby ho nechali dokončiť omšu. Po nej ho spolu s 52 mníchmi sťali. Druhý raz prišli s cieľom usadiť sa a domáci ich prijali. Vikingovia boli napokon porazení v 13. storočí. Ich kráľ Haakon údajne priplával s najväčším počtom lodí, aké kedy opustili Nórsko, no bol Škótmi porazený. Po porážke si dal starý a zlomený kráľ čítať staré ságy ospevujúce vikingské víťazstvá a od žiaľu a hanby zomrel. Potom sa Skye dostal pod nadvládu škótskych kráľov a nasledovali nespočetné krvavé bitky medzi miestnymi klanmi Mac Leodovcov zo severu a Mac Donaldovcov z juhu ostrova.

seals_ostrov SkyePočasie je tu nepredvídateľné a nevyspytateľné. Okolité kopce vnútrozemia sú holé, posiate pasúcimi sa ovcami. Okrem niekoľkých menších osád je krajina dosť pustá. Neoddeliteľnou súčasťou ostrova sú kolónie tuleňov. Asi desaťtisíc obyvateľov sa živí chovom dobytka, výrobou whisky a cestovným ruchom.

Portree_04Správnym strediskom a najväčším mestom je Portree so svojim malebným rybárskym prístavom. V galskom jazyku sa pôvodne volalo Port Righ (Kráľovský prístav) a to zrejme preto, že tu v roku 1540 počas svojej návštevy kráľ Jakub V. uzatvoril mier medzi  miestnymi znepriatelenými rodmi. Útesy za mestom tvoria pôsobivú kulisu a niekoľkokrát zaujali filmových tvorcov. Mesto s pekným námestím je obkolesené niekoľkými uličkami a prístavom. Nad prístavom stojí amfiteáter s vyhliadkovou ­vežou.

skalná veža Starec_01Skye je geologickou raritou, vyhľadávanou pre svoje neobyčajné skalné útvary, skalné stĺpy a ihly. Storr je najvyššia hora na severnom polostrove Trotternish, meria 719 metrov a na jeho úbočí čnie 55 metrov vysoká skalná veža zvaná Starec (The Old Man of Storr). S pribúdajúcou výškou sa otvára výhľad na divokú krajinu, na rozbúrené more a ostrovy s rozoklaným pobrežím v ňom aj na olovené ťažké mraky. Na juhu ostrova sa nachádza rozoklané pohorie Cuillin. Zaslúžene má aj domáce pomenovanie škótske Alpy. Hovorí sa o ňom aj ako o jediných skutočných britských horách. Nikde inde v Británii sa vraj nenájdu také veľkolepé a dramatické štíty a hrebene, ako má Black Cuillin. V desaťkilometrovom hlavnom hrebeni niekoľko vrcholov prevyšuje 900 m, najvyšší z nich Sgurr Alasdair je s výškou 993 m zároveň najvyšší bod celých Hebríd.

dunvegan2Hrad Dunvegan sa považuje za najdlhšie obývaný hrad Veľkej Británie. Bol rodinným sídlom rodu Mac Leodovcov. Hradné záhrady sú rozdelené na tri časti. Každá je úplne inak usporiadaná so zmesou rôznych kvetín, stromov a kríkov.

muzeum ostrovneho zivota_SkyeNa ostrove nájdete aj niekoľko malých galérií a múzeí. V múzeu ostrovného života v Kilmuire možno spoznať, ako žili ľudia na Skye v minulosti. Je to niekoľko starých domov, v ktorých je zachovaný nábytok, náradie a ostatné veci, ktoré kedysi obyvatelia používali na živobytie a bývanie. Na blízkom cintoríne nájdete hrob Škótskej národnej hrdinky Flory Mac Donald.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.