Suomenlinna

Suomenlinnna_03

Suomenlinna je historická pevnosť a jedna z najobľúbenejších fínskych pamiatok. Ročne ju navštívi  viac ako 700 000 návštevníkov. Je to námorná obranná pevnosť, ktorá sa rozprestiera na ôsmych dodnes obývaných ostrovoch pred vjazdom do fínskeho hlavného mesta Helsinki. Má súčasne aj štatút predmestia Helsiniek. V roku 1991 bol komplex stavieb zaradený do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Suomenlinnna_01Päť ostrovov, Kustaanmiekka, Pikku, Mustasaari, Iso Mustasaari, Länsi-Mustasaari a Susisaarije, spojených niekoľkými mostami  a ďalšie tri ostrovy sú Ssärkkä, Lonna a Pormestarinluodot. Rozloha všetkých ostrovov spolu je 80 hektárov a žije tu približne 850 obyvateľov. Ostrovy veľmi ľahko prístupné z Helsínk sú obľúbeným turistickým cieľom. Suomenlinnna_10Nájdete tu niekoľko múzeí zriadených čiastočne aj vo voľnej prírode a mnoho umelcov tu má svoje ateliéry. Pevnosť  bola postavená na takmer pustých ostrovoch, prakticky na holých skalnatých útesoch. Dnes je tu príroda veľmi rôznorodá. Scenéria sa mení od parkov a bylinných záhrad po prírodné pláže, lúky a piesočné plytčiny. Ostrovy sú obklopené morom a ohraničené útesmi a plytčinami.

Suomenlinnna_12Dnešný názov Suomenlinna (Fínsky hrad) dostala pevnosť až po získaní nezávislosti v roku 1918, dovtedy sa používal švédsky názov Sveaborg (po slovensky Švédsky hrad).

Myšlienka vybudovať pevnosť vznikla roku 1721 po podpise Nystadskej zmluvy. Pevnosť začali budovať v roku 1748 (Fínsko bolo v tom čase ešte súčasťou švédskeho kráľovstva), keď Peter Veľký založil Petrohrad a pevnosť Kronštadt a začal si tým nárokovať vplyv v Baltickom mori. Vďaka svojmu významu sa často nazývala Gibraltárom severu. Pri obsadení Fínska ruskou armádou v roku1808 pripadla pevnosť Rusku až po dohodnutej kapitulácii.

Suomenlinnna_07Suomenlinna má niečo pre každého, vysoké múry, delá, tunely, múzeum ponoriek, kaviarne, reštaurácie a dokonca aj pivovar. Plavba trajektom k pevnosti ponúka jedinečné výhľady a možnosti fotografovať Helsinki od mora. V turistickom centre vám personál ochotne poskytne informácie o miestnych zaujímavostiach a otvorených reštauráciách, či kaviarňach. Ponúkajú aj rôzne informačné materiály v rôznych jazykoch a okrem toho si môžete kúpiť knihy, pohľadnice a rôzne darčekové predmety. Ak chcete získať celkový obraz života v pevnosti v 18. a 19. storočí, pozrite si krátky dokumentárny film v múzeu centra a výlety podnikajte s miestnym sprievodcom.

Suomenlinnna_08Počasie a striedanie ročných období vplýva zásadne na krajinu. Vzhľadom k blízkosti mora je tu veterno a vzduch je vlhký, dažde však nie sú tak časté ako na pevnine. Fauna a flóra sú najvýraznejšie v letnom období, ale pevnosť je plná života za všetkých okolností.
Jar prichádza zhruba o týždeň neskôr ako na pevnine. Na druhej strane jeseň je dlhá a teplá. Na jar a na jeseň sa nespočetné množstvá sťahovavých  vtákov zlietavajú nad ostrovmi. Na ostrovoch neexistuje prakticky žiadna prevádzka motorových vozidiel.

Suomenlinnna_02Viac ako polovicu územia obvodu Suomenlinna tvorí voda. Osobitná pozornosť sa venuje ochrane historických pamiatok nachádzajúcich sa pod vodnou hladinou. Akékoľvek nové podvodné nálezy sú ihneď preskúmané a zadokumentované. Podvodné kultúrne dedičstvo sa vzťahuje k bohatej vojenskej histórii pevnosti. V oblasti sa nachádza až 44 vrakov z rôzneho časového obdobia, 18 ponorených konštrukcií a 13 jednotlivých podvodných relikvií. Napríklad podvodné prekážky a potopené lode z 19. storočia severozápadne od ostrova Länsi-Mustasaari patria k historickým pamiatkam celoštátneho významu a vytvárali účinnú obrannú štruktúru pevnosti.

Suomenlinnna_11Suomenlinna je turistickou atrakciou, kultúrnou pamiatkou zapísanou do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, ale aj domovom pre stálych obyvateľov. Každodenný život prebieha v rytme okolitej prírody a mora rovnako ako meniacej sa turistickej sezóny. Pokojnejší život v zimnom období strieda hektickejšia turistická sezóna v lete.

Väčšina obyvateľov žije v bytoch prenajatých štátom. Jediný spôsob, ako sa dostať na ostrovy k pevnosti, je trajektom. Trajekt je neoddeliteľnou súčasťou každodenného života mnohých obyvateľov. Obyvatelia majú k dispozícii služby, ako sú základná škola, lekárska starostlivosť, kostol, knižnica, obchod s potravinami a novinový kiosk. Služba prvej pomoci pracuje na ostrove iba v letnej sezóne. Suomenlinna sa veľmi podobá malej dedine, kde každý pozná každého.

Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.