Súostrovie kanibalov – Fidži

Fiji2Súostrovie Fidži alebo v minulosti Súostrovie kanibalov je ostrovný štát v Tichom oceáne východne od pobrežia Austrálie. Patrí do oblasti Melanézie. Tvoria ho dva hlavné ostrovy Viti Levu a Vanua Levu a vyše tristo ostrovov a malých ostrovčekov vulkanického alebo koralového pôvodu. Bolo obývané už pred tritisíc rokmi. Prví obyvatelia Fidži prišli z juhovýchodnej Ázie dlho pred prvým kontaktom s európskymi výpravami. Rastú tu vždyzelené tropické lesy, opadavé lesy a savany, kokosové palmy, bambus a niektoré vzácne dreviny. Našli tu domov rôzne druhov vtákov, papagáje, plazy a hmyz. Cicavce sem doviezli až prví kolonizátori v 17. storočí.

Vanua Levu

Vanua Levu

Dnes je považované za jedno z najúchvatnejších miest planéty, plné romantiky a pokoja, kde môžete ležať v hojdacej sieti a leňošiť celý deň. Poskytuje oddych na nádherných plážach s jemným koralovým pieskom a azúrové more, dokonalý svadobný obrad v tieni kokosových paliem či večeru pri sviečkach pre zaľúbených mladomanželov.

Ľudožrútstvo tu bolo ešte v 19. storočí praktizované veľmi intenzívne. V roku 1867 sa misionár Thomas Baker stal obeťou kulinárskych chúťok domácich obyvateľov. Časti jeho topánok sú dnes vystavené ako exponát múzea v hlavnom meste Suva na ostrove Viti Levu. Vystavujú tu aj masívne drevené kanoe, náhrdelníky zo slonoviny a mnohé pamiatky z dôb kanibalizmu.

Obyvatelia Fidži, Foto: Miguel Sanchez

Obyvatelia Fidži, Foto: Miguel Sanchez

Fidžíjci na vidieku žijú stále v tradičnej spoločnosti, kde o všetkom rozhoduje náčelník dediny. Práve on musí dať povolenie na návštevu dediny. Pri návšteve miestnych dedín je potrebné dodržiavať pomerne striktné pravidlá ohľadne oblečenia a správania. Pri ich dodržiavaní sa stávajú z miestnych obyvateľov príjemní hostitelia. Budete sa môcť zúčastniť rituálu Yagona, prípravy tradičného jedla Lovo alebo obradu pitia nápoju Kava. Nápoj Kava sa pripravuje z koreňou rastliny Piper methysticum, ktoré sa drvia, miešajú s vodou a niekoľkokrát cedia. Máloktorý Európan dokáže tento nápoj dopiť. Medzi miestne špeciality patrí Kahoda, na pare uvarená ryba potretá kokosovým mliekom a šťavou z citróna. Neodmysliteľným obradom Fidži patrí chodenie po žeravých uhlíkoch, ktoré bolo kedysi doménou ostrova Viti Levu. Z plodov kokosových paliem vyrábajú miestni obyvatelia kopru, jeden z hlavných vývozných artiklov Fidži. V prípade, že domorodí obyvatelia povedia Bula, znamená to Dobrý deň, vitaj a vstúp do môjho srdca na môj raj, ktorý je i Tvojim.

Moderné bungalovy, Foto: Hannah Wardall

Moderné bungalovy, Foto: Hannah Wardall

Pre návštevníkov je možnosť ubytovania v bungalovoch „bure“ zhotovených z miestnych prírodných materiálov. Od tých jednoduchších až po bungalovy porovnateľné s hotelovými apartmánmi. Na tých najnáročnejších čakajú luxusné plážové bungalovy na ostrove Matamanoa.  Ostrov leží v strede plytkej tyrkysovej lagúny, vzdialený od šumu civilizácie. Z bungalovov je krásny výhľad priamo na tyrkysovú hladinu mora. V turistických letoviskách prevláda západný štýl života.

Levuka - ostrov Ovalau

Levuka – ostrov Ovalau

Ostrov Ovalau sa môže kľudne nazvať žijúcim múzeom. Nachádza sa tu bývalé hlavné mesto Levuka s najstarším hotelom v celom južnom Pacifiku.  Vystúpte po 199 schodoch na kopec Mission Hill a uvidíte ďalšie prekrásne staré budovy. Okrem pohľadu na históriu ponúka Ovalau aj prírodné krásy a žiadny z návštevníkov by si nemal nechať ujsť vodopády Nasosobu či Rukuruku.

Ostrov Taveuni

Ostrov Taveuni

Tretí najväčší ostrov Taveuni je ostrovom záhad. Ide totiž o miesto s kúzelným pralesom a mnohými lagúnami. Nezabudnuteľným zážitkom je cesta vláčikom Sugar Train v okolí archeologického náleziska Sigatoky. Na jednej zo zastávok máte možnosť vzhliadnuť jaskyne Muka, posledné miesto odpočinku obetí pôvodného kanibalského náčelníka. Vláčik vás dopraví až na známu pláž Natadola Beach, odkiaľ si pre zmenu môžete spraviť výlet na ostrov Robinsona Crusoea, kde na váš čakajú aj netradičné krabie závody. Na juhu hlavného ostrova Viti Levu nájdete obľúbené pobrežie Coral Coast. Súčasťou tunajších dovolenkových stredísk sú aj svadobné pavilóny. Mnohý návštevníci pricestujú s cieľom zosobášiť sa na brehu mora na bielej pláži. Ostrov Nakubati má špeciálne pravidlá. Vo vyhradenej časti len pre dospelých je v ponuke ubytovania sedem bungalovov so zaručením maximálneho súkromia. V stredisku priamo na krásnej pláži s bielym koralovým pieskom ja päť reštaurácií, sauna, bazény a nechýba ani svadobný salón . Západne od Viti Levu leží súostrovie Mamanuca. Považuje sa za jedno z najkrajších miest Fidži prístupných po celý rok. Tvorí ho asi dvadsať úchvatných ostrovčekov s nádhernými akoby maľovanými plážami. Na ostrove Monuriki sa natáčal film Stroskotanec s Tomom Hanksom  a o tej doby Monuriki nenazve nikto inak než Stroskotancov ostrov.

Ostrov Monuriki

Ostrov Monuriki

Krištáľovo priezračné more, jedny z najrozsiahlejších korálových útesov na svete osídlené obrovským množstvom morských živočíchov všetkých farieb a tvarov, biely piesok v rozprávkových lagúnach, dažďový prales s nádhernou faunou a flórou, melanézske tradície a neotrasiteľná ostrovná pohoda. Fidži je jednoducho výnimočné a pestrofarebné miesto a to nielen tým, že cez neho prechádza 180. poludník a vďaka tomu je najvýchodnejšou krajinou sveta.  Navyše tu panuje pohoda a do povedomia sa dostal aj výraz „Fidži čas“. Všetko má svoj čas a na vaše otázky – ako dlho to bude trvať, vám povedia vždy, polhodinu. Fidži Vás prekvapí bohatou kultúrou a svojim priateľstvom zaujme Vaše srdce. Prídete ako hosť a odídete ako priateľ.

Galéria

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.