Sveti Stefan, ostrovček pre bohatých

sveti-stefanNa skalnatom ostrove neďaleko pobrežia založilo v 15. storočí dvanásť rodín Čiernohorcov malú rybársku osadu. Neprístupné miesto im slúžilo ako úkryt a každá rodina tu mala svoj domček so zásobami potravín. Podľa povesti im výstavbu tohto dôležitého oporného bodu umožnilo ukoristenie pokladu potom, čo sa im podarilo premôcť posádku jednej tureckej galéry. Na najvyššom mieste uprostred ostrova postavili v 15. storočí kostol sv. Štefana. V priebehu 16. storočia pribudli ďalšie kamenné domy a mestečko bolo obohnané obrannou hradbou. Blízko vstupnej brány postavili v 17. storočí kostol Premenenia Pána. V jeho tesnej blízkosti dnes stojí menší kostol Alexandra Nevského vyzdobený maľbami miestneho umelca Marka Gregoroviča, ktorý bol pôvodne zasvätený tiež sv. Štefanovi.

Sveti Stefan, vstup

Sveti Stefan, vstup

V čase rozkvetu Benátskej republiky bol ostrov jedným z dôležitých obchodných centier na čiernohorskom pobreží. Ťažký život obyvateľov, ktorí sa živili prevažne rybolovom a pestovaním olív, viedol postupne k odchodu jeho obyvateľov. Na konci 2. svetovej vojny bol Sveti Stefan takmer opusteným miestom a tak sa zrodila idea využitia jeho kapacít pre turistický ruch. Sveti Stefan nie je len starobylé mestečko na polostrove, jeho novšia časť sa rozrastá na pevnine, kde stojí mnoho hotelov, penziónov a súkromných ubytovacích zariadení.

Ostrov Sveti Stefan je dnes veľmi exkluzívnym letoviskom vzdialeným 8 km juhovýchodne od Budvy. V minulosti postavené domčeky rybárskej dediny boli prestavané na luxusné apartmány tak, aby bol zachovaný pôvodný vzhľad. 100 krásnych a prepychových apartmánov tvorí teraz najluxusnejšie, najdrahšie a najzaujímavejšie hotelové mestečko, ktoré navštevujú predovšetkým majetnejší turisti túžiaci po kvalitných službách a luxuse. Nachádzajú sa tu nákupné centrá, luxusné obchodíky, kasína a reštaurácie. Jedna súkromná pláž je vyhradená iba pre ubytovaných hostí. Vyhľadávané sú vodné športy ako jachting, potápanie, windsurfing, športový rybolov, taktiež je tu futbalové a volejbalové ihrisko, tenisové kurty a minigolf, bazény a všetko je obklopené bohatou vegetáciou, ktorá celému komplexu vytvorila špecifický stredomorský výzor. Klientelu Perly Jadranu, ako sa zvykne táto nádherná destinácia nazývať tvoria predovšetkým politici, priemyselníci, filmové a športové hviezdy a ďalšie významné osobnosti. V uličkách mesta môžete stretnúť Silvestra Stallone, Claudiu Schiffer či Sophiu Loren.

Sveti Stefan, pláž

Sveti Stefan, pláž

Sveti Stefan je jeden veľký hotelový komplex a kto v ňom nie je ubytovaný, musí zaplatiť vstupné na pláž i do mestečka. Krátky umelý násyp, ktorý spája ostrov s pevninou, rozdeľuje pláž na dve časti. Strana s upravenou plážou a jemným pieskom ponúka návštevníkom ležadlo a slnečník za 75 eur. Ďalšie príležitosti na kúpanie možno nájsť po oboch stranách novšej časti mestečka na pevnine.

Najpríjemnejším miestom na kúpanie je piesočnatá šija z navezeného piesku, ktorá spája pevninu s polostrovom. Najznámejšia pláž je pláž Drobný piesok, ktorá je dlhá 250 m a vyviera tu žltkastý sladkovodný prameň a bohatá okolitá vegetácia vytvára dojem tropickej pláže. Smerom na juh nájdete množstvo malebných a romantických zátok prístupných iba s člnom z mora.

Sveti Stefan, mapa

Sveti Stefan, mapa

S touto premenou sa však z ostrova vytratila pôvodná stredoveká atmosféra. Pri mestskej bráne platia návštevníci vstupný poplatok a v uličkách stretnete okrem bohatých turistov aj mnoho bodyguardov ochraňujúcich pokoj významných hostí. Cez to všetko sa návšteva ostrovného mestečka oplatí, veď Sveti Stefan, Perla jadranu patrí k najznámejším fotografickým motívom Čiernej Hory.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.