Symbol večnej lásky Tádž Mahal

Tadzmahal2Tádž Mahal je nádherný pomník, ktorý sa nachádza v Agre v severnej Indii. Agra je vzdialená 200 km juhovýchodne od Dillí a je jedným z turistických bodov Zlatého trojuholníka Agra – Jaipur – Dillí. Agra má  veľmi dobré železničné spojenie s okolitými mestami a turistickými destináciami.

Tádž Mahal  bol postavený v priebehu 22 rokov (1631-1653) na rozkaz indického mogula Šáhdžahána. Indický vládca ho venoval na pamiatku svoje zosnulej manželky Mumtáz Mahal, ktorá zomrela pri pôrode vo veku 36 rokov. Šáhdžahán smútil za svojou milovanou manželkou 2 roky a sľúbil, že na jej pamiatku postaví pomník, ktorému sa svojou krásou nevyrovná nič na svete. Tento skvost indickej  moslimskej architektúry stavalo 20 tisíc robotníkovi a stál 32 miliónov rupií. V roku 1983 bol zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.  Po smrti bol Šáhdžahán  pochovaný vedľa svojej milovanej manželky.

TadzmahalTádž Mahal  je príťažlivý aj tým, že mení farby počas dňa v závislosti od okolitého osvetlenia. Ráno má ružovkastý nádych, cez deň je snehobiely a večer počas mesačného svitu zlatistý. Pomník je postavený hlavne z bieleho mramoru a je zdobený polodrahokamami, drahokamami a čiernym mramorom. Na dopravu materiálu z celej Indie bolo využívaných vyše 1000 slonov.

Tádž Mahal má výšku 72 metrov a stojí na vyvýšenej štvorcovej plošine, ktorej štyri rohy sú skrátené a vytvárajú nerovnomerný osemuholník. Architektonický návrh využíva koncept, v ktorom každý prvok stojí samostatne a dokonale sa integruje s hlavnou stavbou. Používa princípy geometrie a symetrie architektonických prvkov. Vo výzdobe sa objavujú kaligrafické ornamenty, výpisy z koránu, farebné drahokamy a kvetinové motívy sú umiestnené s geometrickou presnosťou. Dokonalú symetriu celej stavby symbolizujú 4 vysoké minarety postavené okolo hlavnej budovy.

tadzmahal-interier3Mauzóleum je súčasťou rozsiahleho komplexu, ktorý tvorí hlavná brána, nádherná záhrada, mešita, penzión a niekoľko ďalších palácových budov. Hlavná budova je na najvzdialenejšom mieste tohto komplexu. V obrovských záhradách Tádž Mahalu môžete vidieť kvetinové sady a záhony, vodotrysky a stromy. K dokonalosti stavby prispieva odraz na hladine umelo vytvoreného kanála, na konci ktorého sa Tádž Mahal nachádza. Do vnútra sa dostanete cez mohutnú bránu, ktorá je bohato vyzdobená rôznymi prvkami. V spodnej časti stavby sa nachádza malá krypta so skutočnými hrobmi. V hornej miestnosti sú uložené symbolické sarkofágy. Výzdoba obsahuje biele kvety symbolizujúce smrť.

Návšteva

Ak sa rozhodnete Tádž Mahal  navštíviť, nechoďte tam v piatok, pretože v tento deň je zatvorený. Zbrane, cigarety, alkohol, jedlo a nože sú zakázané vo vnútri komplexu. Mobilné telefóny, fotoaparáty a kamera sú povolené. Fotografovanie je zakázané vnútri hlavného mauzólea. Počas návštevy Tádž Mahal  sa oblečte konzervatívne nielen preto, že vstupujete na miesto posledného odpočinku, ale aj preto, že vnútri komplexu sú mešity, ktoré môžete tiež  navštíviť. Zoberte si so sebou baterku, pretože vnútri je málo svetla aj počas dňa.

Tádž Mahal určite stojí za návštevu, pretože je to kúzelný a nenapodobiteľný palác ako z rozprávok tisíc a jednej noci.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.