Vianočný ostrov sa nachádza v Indickom oceáne južne od ostrova Jáva. Bol objavený Holanďanmi priamo počas vianočných sviatkov 25. decembra [...]
Údolie Káthmándú sa rozkladá v centrálnej časti Nepálu. Hlavným mestom Nepálu a centrom údolia je dnes Káthmandú, ktoré tvoria tri časti, kedysi samostatné kráľovské mestá Pátan, Káthmandú a Bhaktapur. Údolie sa rozkladá na ploche 650 km2 pod divokými a krásnymi vrcholkami Himalájí medzi chladnými horskými bystrinami, ktoré divoko padajú z úbočí veľhôr. Údolie je od nepamäti hlavným náboženským a kultúrnym centrom krajiny. Vo vzájomnej tolerancii tu majú svoje korene dve svetové náboženstvá, budhizmus a hinduizmus. Počas dlhej a pestrej histórie získalo mnoho prívlastkov, z ktorých názov Údolie drevených chrámov patrí k tým najvýstižnejším. Snáď nikde inde na svete nenájdete takú vysokú koncentráciu umeleckých pamiatok. Kultúrne dedičstvo údolia je zapísané do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO od roku 1979 a zahŕňa vyše 130 pamiatok rozčlenených do siedmych skupín, ktoré predstavujú vrchol nepálskeho umenia.
Centrom každého z miest Pátan, Káthmandú a Bhaktapur je Dárbárske námestie so sochou kráľa na vysokom stĺpe. Návštevník sa na každom kroku doslova potkýna o chrámy a paláce, významné svätyne i starobylé obytné domy ozdobené kamennými či bronzovými plastikami a drevorezbami na dverách, oknách a balkónoch a pagody s tepanými štítmi a pozlátenými strechami. Je tu roztrúsených mnoho sôch Budhu, rôznych démonických ochranných božstiev i sôch hinduistických božstiev. Pre všetky budhistické stavby vrátane posvätných chrámov platí pravidlo, že je potrebné obchádzať ich tak, aby ste mali stavbu neustále po pravej strane.
Ďalšími významnými stavbami sú Šivov chrám Prambanan v bývalom hlavnom meste Patan, ktorý strážia dva kamenné slony a Krišnov chrám. Päťstupňová pagoda Najatapóla v Bhaktapuru, ktorá je najvyšším chrámom v Nepále. V Kathmandu je to predovšetkým palác Hanuman Dhoka na námestí Durbar, chrám boha Šivu a ďalej napríklad kráľovský palác a početné pagody zo 17. storočia.
Jednou z najslávnejších budhistických stavieb je starý náboženský komplex Svajambhunáth týčiaci sa 77 metrov nad údolím. Je známy tiež ako opičí chrám vďaka množstvu opíc v okolí. K chrámu vedie 365 schodov, na ktorých sa nachádza veľké množstvo obchodníkov. Na jeho štyroch štíhlych vežiach sú namaľované Budhove večne bdiace oči. Medzi očami zhruba na úrovni nosa je namaľovaný špirálovitý znak. Je to nepálska číslica 1, ktorá reprezentuje vesmírnu jednotu. Medzi očami sa ešte nachádza tretie oko symbolizujúce múdrosť. Stúpa, buddhistická stavba, ktorá je symbolom kľudu a mieru, bola postavená v klasickom nepálskom štýle predstavujúcom 5 základných prvkov. Jej základňa, biela pologuľa, reprezentuje zem, druhá úroveň je štvorcová a reprezentuje vzduch, tretia úroveň stúpy je trojuholníkového tvaru a reprezentuje vodu, štvrtá úroveň tvaru slnečníka reprezentuje oheň a najvyššia piata úroveň má tvar špirály a reprezentuje život.
Hinduistický chrám Pashupatinath zasvätený Šivovi s dvojitou zlatou strechou leží na posvätnej rieke Bagmati. Predstavuje najväčšiu a najsvätejšiu nepálsku schránku na relikvie. Každoročne sa tu koná náboženská púť hinduistov. Pre nehinduistov je ale vstup do väčšiny svätýň a samozrejme do hlavného chrámu zakázaný. Pred chrámom je kráľovské kremačné miesto. Možnosť spopolnenia v Pashupatinath je pre Nepálcov považovaná za najväčšiu prestíž. Riečka Bagmati sa preto dňom i nocou plní popolom z mŕtvych veriacich. Táto neustála prítomnosť smrti a “prechodu na druhú stranu” dodáva miestu mystickú, ale aj desivú atmosféru.
Strediskom tibetského budhizmu je Bodnath, gigantická stredoveká stupa, jedna z najväčších na svete. Má osemuholníkovú základňu s modlitebnými kolesami. Majstrovským dielom zo 7. storočia je Budhanilkantha, obrovská socha Višnu ukladajúceho sa na hadie lôžko. Nachádza sa 8 km severne od Káthmandu uprostred malej vodnej nádrže s vodotryskom. Chrám Dakshinkali je významné miesto Hinduistov. Veriaci navštevujú chrám kvôli modlitbám, ale obetujú tu v mene svojho náboženstva aj zvieratá. Leží uprostred lesa vzdialené 16 km od najbližšieho mesta. Malým historickým mestom, 8 km od Káthmandu, je Kirtipur. Leží na vrchole kopca a nachádza sa tu mnoho pamiatok. Zaujímavosťou sú staré svätyne a chrámy, staré domy a obyvatelia odetí v tradičnom oblečení rešpektujúci tradičné zvyky. Hinduistický chrám Changu Narayan je chrám v štýle pagody, ktorý je považovaný za jedno z najvýznamnejších umeleckých diel 5. storočia. Leží na konci údolia.
Oblasť údolia Káthmandu je multikultúrne miesto, kde vedľa seba spokojne žijú hinduisti, budhisti, kresťania a sikhovia. Tradičné zvyky sa tu úplne prirodzene miešajú s modernými a možno preto miesto zanecháva v ľuďoch nezabudnuteľné spomienky.
Galéria