V krajine Navajov uprostred červených skál – Jazero Powell

lake-powellJazero Powell je umelá nádrž na rieke Colorado. Nachádza sa v Spojených štátoch medzi Utahom a Arizonou. Skutočne prekrásne jazero vzniklo zámerným zatopením blízkych kaňonov riekou Colorado pri stavbe priehrady Glen Dam v roku 1966. Všetky silné toky, ktoré pretekajú krajinou južného Utahu, končia na hranici s Arizonou v stojatých vodách jazera Powell, kde im v ďalšej ceste bráni priehrada.

Rainbow-Bridge-mark-byzevski

Rainbow Bridge, foto: Mark Byzevski

Jazero bolo pomenované po americkom vojnovom veteránovi Johnovi Wessleym Powellowi, prvom bielom mužovi, ktorý sa odvážil uskutočniť nebezpečnú výpravu do zeme kaňonov a tiež prvým dobrodruhom, ktorý v roku 1866 zjazdil pereje rieky Colorado vo Veľkom kaňone. Jazero Powell spolu so slávnym záhybom v tvare podkovy Horseshoe Bend a skalným oblúkom Rainbow Bridge – Duhový most tvoria významnú prírodnú rekreačnú oblasť USA. Pieskovcový útvar Horseshoe Bend je považovaný za jeden zo zázrakov prírody. Rieka Colorado si tu pred zhruba 200 miliónmi rokov razila cestu takým spôsobom, že vznikol oblúkový útvar pripomínajúci konskú podkovu. Rieka sa zatáča o neuveriteľných 270 °. Priepasť medzi vrcholkom Horseshoe Bend a korytom rieky Colorado je 305 metrov. Útvar je voľne prístupný bez povinnosti hradiť vstupné. V blízkosti sa nachádza bezplatné parkovisko a za báječným výhľadom je potrebné prejsť asi 850 metrov po piesočnatej ceste. Úžasný pohľad a upokojujúce ticho za to bezpochyby stoja. Dúhový most je najväčší známy prírodný výtvor svojho druhu. Vznikol extrémnym zvetrávaním pieskovca. Je vysoký 33 metrov a jeho celkové rozpätie činí takmer 84 metrov. Je hlboko zakorenený v kultúre a viere indiánov. Indiánske kmene Navajov veria v jeho posvätnosť a v minulosti tu vykonávali dôležité náboženské rituály a obrady. Ročne ho navštívi až 300000 ľudí z celého sveta.

Prírodnú scenériu jazera Powell vytvárajú nápadné a krásne pieskovcové steny kaňonu v pomarančových, červených a bielych farbách. Prudko kontrastujú s modro-zelenou hladinou vody jazera. Jazero je svojou rozlohou druhé najväčšie umelé jazero v Spojených štátoch. Jeho dĺžka je necelých 300 km a v najširšej časti je široké 40 km. Divoký prúd rieky, s ktorým Powell bojoval v minulosti, dnes stíchol v kľudných tmavomodrých vodách  nádrže. Kedysi neskrotné rieky Colorado, Green River, Dirty Devil, San Juan a Escalante sa premenili na ihrisko jachtárov a vodných lyžiarov.

houseboats-larry-lockard

housebóty, foto: Larry Lockard

Mnoho turistov prichádza každoročne do mestečka Page, ktoré vzniklo iba vďaka stavbe priehrady, aby navštívili nie len jazero, ale aj samotnú priehradu, ktoré ponúkajú viaceré prehliadkové trasy. Či už turisti hľadajú intenzívne a adrenalínové zážitky alebo uvoľnenú a romantickú atmosféru, nájdu mnoho možností, ktoré uspokoja všetky zmysly a dobijú energiu. Návštevníci sa na požičaných hausbótoch púšťajú na plavbu po jazere, kde môžu zakotviť v opustených kaňonoch, ktoré ďalej skúmajú na malých loďkách. Môžu najať sprievodcu a ubytovať sa v neďalekom meste Page. Z mestečka je možné absolvovať aj vyhliadkový let nad jazerom, ktorý štartuje v skorých ranných hodinách, kedy je pohľad na hladinu najkrajší. Počas necelej hodiny letu sa vplyvom zmeny intenzity slnečných lúčov farba vody mení od tmavo modrej po svetlo zelenú. Ráno býva v oblasti úplné bezvetrie bez mrakov, takže len tak sa vznášať na oblohe nad krásnou krajinou je nezabudnuteľný zážitok. Pri troche šťastia je možné zahliadnuť aj stáda divokých mustangov.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.