V Tarragone vás vítajú rímske pamiatky a ľudské hrady

Katedrala_TarragonaTarragona sa nachádza na pobreží Costa Dorada na pobreží Stredozemného mora v Španielsku v katalánskom regióne. Mesto opradené legendami o svojom vzniku je naviac dobre známe pre svoju polohu v blízkosti pobrežia, chutné morské plody a staroveké rímske dedičstvo. Leží asi 100 km juhozápadne od Barcelony na pahorku, z ktorého je vynikajúci výhľad na šíre more. Preto sa mu dáva prívlastok „Balkón Stredomoria“.

Portal de Sant Antoni - Tarragona

Portal de Sant Antoni – Tarragona

Mesto bolo založené v 5 storočí p. n. l.. Najväčší vplyv naň malo obdobie rímskej nadvlády. Počas nej ešte pod názvom Tarraco bolo vyhlásené za hlavné mesto provincie. Slúžilo ako prístav a obrnená pevnosť v bojoch proti Kartágincom. Dôležitú úlohu mala aj tunajšia mincovňa. Dnes je v Tarragone možné vidieť jedny z najzachovalejších pamiatok z obdobia Rímskej ríše na Iberskom poloostrove. Tarragona má dve časti. Je obopätá dvomi mestskými hradbami, do ktorých vedú dve brány Portal del Roser a Portal de Sant Antoni. Vstupom do hlavnej časti mesta sa ocitnete v historickom jadre s nádychom rímskej histórie. Nová Tarragona je moderné prímorské mesto a dôležitý obchodný prístav.

Torre dels Escipions - Tarragona, Foto: Flickr

Torre dels Escipions – Tarragona, Foto: Flickr

Nájdete tu jednu z najväčších kolonád v Rímskej ríši. Jej zvyšky stoja v starom meste až do dnes. Medzi ďalšie rímske pamiatky patrí napríklad Plaça del Forum, kde sa nachádza časť starého rímskeho fóra, mestské hradby a Torre dels Escipions, monument venovaný dvom slávnym rímskym generálom, ktorý sa nachádza na Via Imperi Romà, korzo Rambla Nova či Augustov Palác, zvaný tiež ako Pilátov Dom. V meste sa ale nachádza mnoho ďalších významných a krásnych pamiatok vrátane mnohých náboženských stavieb.

Súťaže Castells - Tarragona

Súťaže Castells – Tarragona

Okrem pamiatok sa však mesto môže popýšiť aj množstvom kultúrnych a spoločenských akcií, ako je napríklad medzinárodná súťaž ohňostrojov, ktorá sa tu koná vždy v prvý júlový týždeň. Každoročne sa tu v septembri uskutočňujú súťaže castells, hrady počas festivalu svätej Tekly. Tímy 100-500 ľudí sa oblečú do rovnakých farieb a stavajú pyramídu z ľudských tiel niekedy až do výšky 6-10 poschodí.

Plaça de la Seu - Tarragona

Plaça de la Seu – Tarragona

Námestie Plaça de la Seu je najvyššie položený bod v meste. Nachádza sa tu najnavštevovanejšia pamiatka mesta, katedrála z 12. storočia postavená v románskom slohu s prechodom do gotiky. Bola vybudovaná na mieste starovekého rímskeho chrámu.  Pôvodne tu bola počas moslimskej nadvlády postavená mešita a neskôr kresťanská bazilika. Niektoré časti predchádzajúcich chrámov boli použité pri výstavbe katedrály. Oltár sv. Tekly, patrónky Tarragony môžete obdivovať v hlavnej apside katedrály.

Koloseum - Tarragona, Foto: Flickr

Koloseum – Tarragona, Foto: Flickr

Mimo starej časti mesta na pobreží sa nachádza amfiteáter vybudovaný v 1. až 2. storočí nášho letopočtu. Plnil funkciu kolosea a neskôr bol prebudovaný na kostol. V jeho ruinách sú pozostatky ruín kostola zo 7. storočia, oblúk aj kríž upínajúci svoj vrchol k východu. Akvadukt Ponte del Diablo sa nachádza niekoľko kilometrov severne od mesta. Doba jeho vzniku nie je presne známa, odhaduje sa, že bol postavený počas éry cisára Augusta. Z pôvodnej dĺžky 258 km sa zachoval 217 metrov dlhý úsek, ktorého výška je 27 metrov. K vrcholom pamiatok patrí Tarragonské Národné archeologické múzeum v Plaza del Rey otvorené od utorka do nedele. Návštevníkom ponúka k vzhliadnutiu množstvo pamiatok a vzácnych artefaktov z bohatej histórie mesta a jeho okolia.

Za najdôležitejšiu udalosť považujú domáci obyvatelia slávnosť Semana Santa trvajúcu celý týždeň. Pochádza zo začiatku štrnásteho storočia, keď sa počas veľkonočného týždňa do ulíc vydávajú procesie s prenosnými oltármi, spodobujúcimi umučenie a smrť Ježiša Krista. Sviatok Semana Santa je príležitosťou nie len na vyjadrenie viery, ale aj na všeobecné veselie, púte a rôzne jarmoky.

Panoramica Tarragona 3

K povinným aktivitám v Tarragone patrí prehliadka mesta a rímskych pamiatok, prechádzky množstvom zastrčených námestíčok a úzkych uličiek plných čarovnej atmosféry, plávanie a opaľovanie sa na čistých plážach, z ktorých niektoré sú hrdé nositeľky “Modrej vlajky”. S príchodom večera mesto odhaľuje svoju novú tvár. Rozhodne neoľutujete, keď sa pri potulkách zastavíte v niektorom s miestnych barov. Bežný je hlučný nočný život a posedenie v reštaurácii aj o štvrtej hodine ráno. Tunajšie vína sú vyhlásené svojou kvalitou. K miestnym špecialitám patrí calçotada, grilovaná jarná cibuľka a xató, treska s čakankovým šalátom. Tarragona je mesto, ktoré vás určite prekvapí a uchváti. Keď sa rozhodnete stráviť pár dní na katalánskom pobreží, výlet do Tarragony bude určite príjemným spestrením vašej dovolenky.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.