Varosha, Famagusta – kedysi top letovisko, dnes mesto duchov

varosha-po4Píše sa rok 1970 a Varosha, štvrť mesta Famagusta v severovýchodnej časti Cypru sa stáva jednou z top turistických destinácii na Cypre. Rastie počet chartrových letov na toto miesto a vyblednutí európania sa hrnú na svoju vysnívanú dovolenku. Užívajú si teplé letné dni v modrých vodách Stredozemného mora, krásne piesočnaté pláže a nočný život v rušných uliciach Famagusty. S rastúcim počtom turistov sa zvyšuje počet  hotelov a ubytovacích zariadení. Táto nádherná oblasť láka také celebrity ako Elizabeth Taylor, Richard Burton, Raquel Welch a Brigitte Bardot. Počet obyvateľov vzrástol na cca 39 tisíc.

Varosha-pred2

Famagusta pred r. 1974

 

Ostrov Cyprus je predmetom neustálych sporov medzi Gréckom a Tureckom po celé stáročia. Až do roku 1974 Gréci aj Turci boli schopní spolu žiť na ostrove viacmenej bez problémov. Prišlo leto v roku 1974 a s ním turecká invázia na Cyprus. Prevažne grécku štvrť Varosha obsadila turecká armáda. Obyvatelia zo strachu pred postupujúcimi tankami utiekli z mesta len s oblečením na chrbte. Všetok svoj majetok tu nechali a verili, že sa raz vrátia domov. Varosha bola bombardovaná tureckým letectvom, ktoré zničilo mnoho budov. Mnoho ľudí utieklo na juh do miest Paralimni, Deryneia a Larnaca. Keď turecká armáda získala kontrolu nad oblasťou, oplotila ju a odvtedy do nej majú povolený vstup len tureckí vojaci a zamestnanci Organizácie spojených národov. Štvrť Varosha ostala odvtedy opustená.

varosha-autaDôvod je aj ten, že rezolúcia OSN z roku 1984 hovorí:  “obsadenie akejkoľvek časti štvrte Varosha ľuďmi inými ako jej obyvateľmi je neprípustná.” Takže to zábranilo Turkom obsadiť túto štvrť. Odvtedy tu nikto nebýva, všetky budovy sa pomaly rozpadajú. Všetko železné koroduje, okná sú porozbíjané, rastliny sa objavujú na múroch a chodníkoch. Na opustených plážach si robia hniezda morské korytnačky. V domoch sú skrine plné oblečenia, v autosalóne stoja posledné modely áut z  roku 1974, na ktorých nikto nejazdil. Desiatky hotelov pozdĺž pobrežia sú opustené s rozbitými oknami a zariadenými izbami. V garážach stojí množstvo áut, na ktoré sadá prach.

varosha-po8Budúcnosť štvrte Varosha je nejasná. Takmer všetky budovy majú veľké štrukturálne poškodenia. Cesty sú popraskané, vodovodné potrubia a kanalizačný systém je rozpadnutý, elektrorozvody sa zastaralé. Odborníci tvrdia, že mesto by muselo byť kompletne zničené a prestavané.

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.