Malý ostrov Fadiouth leží v tesnej blízkosti afrického kontinentu pri senegalskom pobreží Petite Côte. Pri jeho návšteve sa pred vami nečakane [...]
Folkmarská skala je jednou z troch dominánt Volovských vrchov. Leží na severovýchodnej strane ich hlavného hrebeňa. Západný svah je strmý a skalnatý. Východná strana je však nenáročná, vedie na ňu turistický chodník vhodný aj pre cyklistov. Odmenou vám bude v prípade priaznivého počasia krásny výhľad.
foto: Wikipédia
Pri troche šťastia, ak budete mať jasnú oblohu, je to jedno z miest, odkiaľ môžete sledovať aj panorámu Vysokých Tatier či Kráľovej holi. Každopádne si vás opantá výhľad na hrebeň Volovských vrchov, Kojšovu hoľu, Čiernu horu s Roháčkou a Branisko. Rovno pod sebou sa odkryje veľký otvorený priestor doliny, v ktorej sa nachádza rázovitá obec Kojšov.
Tunajšie územie je poznačené bohatou stredovekou baníckou históriou s ťažbou medi, antimónu železa a uhlia. Pod bralom Folkmarskej skaly sa v minulosti nachádzalo štrnásť štôlní a v blízkom okolí to bolo podstatne viac.
Bralnatý vrchol Folkmarskej skaly sa nachádza v nadmorskej výške 915 metrov na bočnom hrebeni Volovských vrchov a tiahne sa od Kojšovej hole cez Okrúhlu a Murovanú. Nachádza sa na náučnom chodníku Folkmarská a Murované skala, ktorý začína v Kojšove a končí pri Ružínskej priehrade. Strieda sa tu hustý zmiešaný les s horskými lúkami. Rastie tu astra alpínska, púpavec sivý, prvosienka holá a iná bohatá flóra, ale najvzácnejším botanickým skvostom je endemitná rastlina Jarabina spišská. Tento druh nerastie nikde inde na svete, iba na tomto bočnom hrebeni Volovských vrchov. Prostredie je mimoriadne atraktívne aj na výskyt nádherných motýľov. V lesoch možno pozorovať okrem srncov, jeleňov a diviakov aj danielov škvrnitých alebo rysa ostrovida či mačku divú. Pri pohľade z Folkmarskej skaly na okolitý rozľahlý priestor si určite všimnete krúžiace dravce.
Výstup od Ružínskej priehrady je menej náročný na stúpanie
Trasa vedie po žltej turistickej značke priamo od Ružínskej priehrady. Značka začína v lokalite Košické Hámre – most po Gregorov prameň cca 1 hod. – Folkmarské sedlo 1 a 1/4 hod. – priehyba pod Ostrým hŕbkom 1 a 3/4 hod. – Folkmarská skala 2 a 1/4 hod.
Z obce Kojšov je výstup kratší, ale podstatne strmší a náročnejší
Keď prejdete cez dedinu je potrebné počítať so sústavným kolmým a kľukatým stúpaním do svahu s časovou náročnosťou Kojšov – Folkmarská skala 1 a 1/4 hod.
Autom až na Folkmarské sedlo
Pokiaľ idete autom, je najjednoduchšie zastaviť vo Folkmarskom sedle 545 metrov pri informačnej tabuli. Odtiaľ sa čoskoro dostanete značeným náučným chodníkom na žltú turistickú značku. Prechod je príjemný v záverečnej fáze trochu náročnejší na stúpanie.
Mapa