Hora Schafberg sa nachádza blízko Salzburgu pri jazere Wolfgansee v juhovýchodnej časti krajiny v oblasti Soľnohradsko. Jej výška 1783 metrov [...]
Pre mnohých je lákavý pohľad na jasné a žiariace hviezdy na nočnej oblohe ale pozrieť si žiariace hviezdy priamo dole pod zemou je možné iba v jaskyni Waitomo na severnom ostrove Nového Zélandu. Názov Waitomo pochádza z maorského slova wai znamenajúce voda a tomo, čo znamená diera. Miestni ľudia túto jaskyňu volajú aj ako Arachnocampa Luminosa. Samozrejme, že “hviezdy” nie sú skutočné, sú to svietiace červy tzv. svetlušky, ktoré Vám nad hlavou vytvárajú žiarivú oblohu. Tento pohľad sa podobá pocitu, ako keď sa človek pozerá na tisíce hviezd za úplne jasnej noci.
Do jaskyne plnej svetlušiek sa organizujú výlety, ktoré zahŕňajú plavbu loďou po tme. Tento endemický druh hmyzu (Arachnocampa Luminosa) má tú vlastnosť, že jeho larvy majú luminiscenčnú schopnosť, čo spôsobuje svetielkovanie v jaskyni. Tento ojedinelý druh veľkosti našich komárov sa vyskytuje len v oblasti Nového Zélandu a správcovia jaskyne sa ho snažia chrániť za pomoci špičkovej technológie, monitorujú kvalitu ovzdušia, teplotu, vlhkosť a množstvo CO2. Z toho dôvodu má možnosť obdivovať jaskyne len obmedzený počet ľudí denne.
Ilúzia vzniká tým, že červy prichytené na strope a v tejto absolútnej tme vyžarujú na jednom konci modro-zelené svetlo, ktorým lákajú iný drobný lietajúci hmyz. Aby ho dokázali uloviť, spúšťajú dlhé lepkavé vlákna, na ktoré sa tento hmyz prilepí.
Za 30 miliónov rokov vzniklo sopečnou činnosťou v regióne až 300 vápencových jaskýň. Komplex Waitomo Glowworm vznikol v období, keď bola pevnina ešte pod hladinou oceánu a zahŕňa viac jaskýň. Vápenec sa skladá z navrstvených skamenelých koralov, mušlí, rybacích kostí a ďalších menších morských organizmov. Steny jaskyne sú pokryté hubami. Waitamo je doslova domovom veľkého množstva fauny a flóry. Jaskyne za začali tvoriť pri pohybe zemského povrchu, kedy sa začali vápence ohýbať, až sa dostali nad hladinu oceánu. Počas pôsobenia vzduchu sa vo vápencovom podloží vytvorili trhliny, cez ktoré sa dostávala voda, ktorá vápenec počas miliónov rokov rozpúšťala, čím vznikli vápencové jaskyne.
Prvý prieskum uskutočnil Tane Tinorau z domorodého kmeňa Maorov a anglický zememerač Fred Mace už v roku 1887. Jaskyňou sa ohromení plavili na drevenej plti s množstvom sviečok. To, čo ich čakalo vo vnútri sa nedalo ani zďaleka očakávať. Svietiace „hviezdy“ nad svojimi hlavami považovali spočiatku za samo nebo na zemi. O dva roky neskôr, v roku 1889, sa Tane Tinorau a jeho manželka Hute rozhodli jaskyňu sprístupniť aj pre širokú verejnosť.
Waitomo má tri úrovne. Jedna je v hornej časti nazvaná „Katakomby“, druhá sa nachádza nižšie a nazývajú ju „Banketová sála“, ktorá sa spája s „Pipe Organ,“ avšak táto časť je v niektorých dňoch uzavretá kvôli nahromadenému oxidu uhličitému. Tretia vedie do „Katedrály“, ktorá je vysoká 18 metrov. Poskytuje dokonalú akustiku a je miestom koncertov a speváckych zborov, pri počúvaní ktorých sa ocitnete ako v inom vesmíre.
Galéria