Z Komory do Komory

Moheli 2Komorské ostrovy tvorí skupina štyroch ostrovov v Mozambickzvyom prielive v Indickom oceáne. Zachovávajú si autentickú atmosféru ostrovov odrezaných od zvyšku sveta. Okrem 4 hlavných ostrovov patrí k ostrovom niekoľko ďalších menších ostrovov a ostrovčekov. Nachádzajú sa v tropickom podnebnom pásme. Striedajú sa tu obdobia sucha a dažďov. Celý rok tu môžete zažívať príjemné teplo. Od približne 23 stupňov po 31 a to celoročne. Žiadne veľké ochladenie ani teplotné výkyvy.

Jedná sa o ostrovy vulkanického pôvodu. Tri z nich vo francúzštine známe ako Grand Comore, Moheli a Anjouan a množstvo malých ostrovčekov tvoria Komorskú republiku. Štvrtý veľký ostrov Mayotte sa v referende rozhodol zostať pod správou Francúzska.

Komorské ostrovy patria k najchudobnejším krajinám afrického kontinentu a sú závislé od zahraničnej pomoci. Prírodné zdroje sú nedostačujúce a hlavné exportné komodity ako vanilka, klinčeky či parfumové esencie nedokážu zabezpečiť rast hospodárstva. Školy sa zameriavajú iba na vštepovanie základnej gramotnosti, hygienických návykov a poľnohospodárskych zručností. Väčšina obyvateľstva pracuje na poli. Nie nadarmo sa ostrovom hovorí aj ostrovy vôní. Korením je tu snáď presýtený aj vzduch. Miestne “dohadzovačky” sú ženy vykonávajúce vážnu prácu. Kvety vanilkovníkov musia umelo opeľovať ľudia.

Komorske ostrovy_5Nejde o štandardnú dovolenkovú destináciu. Skromnosť a rešpekt hostí voči domácemu obyvateľstvu je nevyhnutný. Obyvatelia majú svoju hrdosť. Nie sú zvyknutí na dary, peniaze či potraviny, preto je snaha im pomôcť v ich očiach urážkou. Rovnako je nevhodné fotenie bez výslovného súhlasu. Nehľadajte tu luxusné obchody ani predražené suveníry. Krajina sa nemôže pýšiť kvalitnými cestami ani množstvom rôznorodého tovaru v obchodoch. Domáci tu bežne aj niekoľko rokov chodia len v obyčajných žabkách. Jedno z posledných miest, kde sa dá nájsť pokoj v lone prírody.

Oficiálnym centrom ostrovov je mesto Moroni. Leží na ostrove Grand Comore a v preklade znamená „v srdci ohňa“. To pravdepodobne súvisí s blízkosťou aktívnej sopky Mount Karthala, najvyššieho bodu Komorských ostrovov. Mesto bolo založené v 10. storočí arabmi ako hlavné mesto sultanátu. Pýši sa krásnymi rozprávkovými plážami. Samotné mesto nevyzerá ako metropola. Je tu síce živo, ale nikto sa neponáhľa a nikam neženie.  Staré mesto sa podobá mnohým ďalším v Afrike a na Strednom východe s krásnymi vyrezávanými dverami, úzkymi uličkami a minaretmi smerujúcimi k oblohe. Prístav sa zapĺňa a vyprázdňuje spolu s prílivom a odlivom.

Západná časť ostrovov je relatívne rušná, plná kasín, francúzskych reštaurácií a barov, východné časti sú divokejšie a pustejšie. Dobrodruhovia si môžu spraviť výstup na sopku, alebo sa predierať pralesom. Jedna z najaktívnejších sopiek sveta, ktorej impozantný vrchol 2360 metrov neustále chrlí mračná prachu do ovzdušia. Dvojdenné výstupy s nočným táborením na svahu vedú cez hustý lesný porast, než sa konečne dostanete k mesačnej krajine okolo kráteru. Vulkanické pôsobenie je zrejmé aj vo zvyška ostrova.

Dos du DragonDos du Dragon – Dračí chrbát je skalná formácia, ktorá čnie na zakrivenom polostrove, ktoré pôsobia ako hroty na chrbte draka. Pokiaľ si budete chcieť zaplávať, neprekonateľné sú skryté pláže v okolí Trou du Prophète – Prorokove diery. Legenda hovorí, že sa Prorok Mohamed skryl pred lúpežnými pirátmi práve za vysokými skalami v zálive.  Vy sa tu však môžete skrývať celý deň, slnko je dokonalé a voda priezračná.

Keďže sú Komory obklopené 140 km dlhým koralovým útesom, čo vytvára najväčšiu a možno aj najpôvabnejšiu lagúnu na svete, sú známe najmä medzi fanúšikmi potápania a šnorchlovania. Voda je tu taká priezračná, že je vidieť z hladiny až na dno do hĺbky 30 metrov.

GA10855Aj fauna a flóra ostrovov je pôsobivá s množstvom endemických druhov. Neďaleko brehov Komorských ostrovov bola vylovená Latiméria divná, ryba, o ktorej sa predpokladalo, že vyhynula pred 70 miliónmi rokov. Rybári z Komorských ostrovov ju však poznali už dávno, jej drsné šupiny používajú ako šmirgľový papier. Ostrovy predstavujú významné hniezdisko morských korytnačiek. Takže cestovatelia tu určite uvidia morské korytnačky či už pri hniezdení alebo plávajúce vo vode. Domáci obyvatelia v minulosti korytnačky lovili pre potravu, dnes sa však zúčastňujú na ich vedeckom sledovaní a aktívne ich chránia, aby tak povzbudili ekoturistiku.

Komorské ostrovy sú miestom, kde si každý návštevník nájde to svoje. Ponúkajú exotiku, pokoj a rozprávkovú nádheru. Určite preto nepotrvá dlho a stanú sa rovnako atraktívnou dovolenkovou destináciou ako iné ostrovy Indického oceánu.

Galéria

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.