Za poznávaním austrálskej vysočiny na dvoch kolesách

trail_12Pre cyklistov sa môže zdať bicyklovanie naprieč Austráliou skľučujúcou myšlienkou. Prechádza ňou totiž až  14.000 km diaľnic a to aj naprieč púšťou, čo sa nezdá byť obzvlášť pohostinným miestom pre cyklistov.
V posledných rokoch narastá  záujem o cyklistiku. Hornatý severovýchod štátu Viktória, okolie miest Bright a Beechworth sa považujú za jedno z najlepších cyklistických regiónov.  Horské trasy tu striedajú jednoduchšie cestné cyklotrasy.Centrálnym regiónom cyklistickej siete je Murray, ktorý v hornatom teréne ponúka 100 km cyklistických ciest pozdĺž opustených železničných tratí cez široké údolie Ovens Valley. Hlavné cestné rameno má dĺžkou 84 km a je zároveň náučným chodníkom spájajúcim mestá Wangaratta a Bright.

trail_3trail_10trail_11

Toto je ideálny úvod pre cyklistov – začiatočníkov.  Nenáročná trať je rozdelená na viac malých úsekov, čo je vhodné hlavne pre rodiny s deťmi. Je tu možné kedykoľvek si oddýchnuť a občerstviť sa v kaviarni či reštaurácii, deti sa zasa môžu dokonale zabaviť na detských ihriskách.
Hlavná trasa je určená pre náročnejších s dobrou kondíciou. Dá sa zvládnuť za jeden deň, ale je tiež možné rozhodnúť sa pre pokojnejšiu dvojdňovú jazdu so zastávkou na noc v  Myrtleforde  (53 km od mesta Wangaratta).
Navyše ľahšia časť náučného chodníka z mesta Wangaratta mieri priamo k syru, vínu a k výrobcom  olivových produktov v regióne Gourmet Milawa, zatiaľ čo náročnejšia, 16 km časť cyklochodníka z mesta Myrtleford, vás zavedie do bývalého mesta zlatej horúčky do Beechworthu.

Mesto Bright na severovýchode štátu Viktória predstavuje cyklistické centrum. Odtiaľto vedú cesty do oblastí hornatej krajiny s úsekmi náročného stúpania vo francúzskych Alpách a Pyrenejach.

Bright vznikol ako jeden z popredných austrálskych cyklistických uzlov.

Austalia na kolesach_01Austalia na kolesach_02

Popri horskej cyklistickej trase smerom na mesto Murraya sa môžete zastaviť v Bright Velo. Je to prvý  austrálsky špecializovaný cyklistický hotel a ponúka úschovu bicyklov, náhradné diely, stojany, pneumatiky a iné. Občerstviť sa môžete v Café Velo. Je to kaviareň v cyklistickom retro štýle. Od otvorenia v septembri 2011 sa stala hlavnou voľbou pre miestnych aj cyklistických návštevníkov. Sú tu tri náročné úseky stúpania Bright – Mount Buffalo, Mount Hotham a Falls Creek  s výstupmi od 750 m (Falls Creek) až 1 280 m (Mount Hotham). Cyklisti môžu 240 km okruh Hotham a Falls Creek na ceste kráľovnej Viktórie absolvovať počas troch alebo štyroch dní.  Ambicióznejší a fyzicky zdatnejší cyklisti sa môžu pokúsiť prekonať rovnakú trasu za jediný deň (ktorá  zahŕňa 500 m stúpanie nad Gap Tawonga), čo sa považuje za najnáročnejšiu Austrálsku cyklistickú akciu, Challenge 3 Peaks konajúcu sa v marci.
OViktorianskej lyžiarske stredisko Mount Hotham_mekka pre cyklistov

Veľmi populárnou nesúťažnou cyklistickou akciou je Audax Alpine Classic, ktorá sa vždy koná 26. januára. Jej dĺžka meria od 60 km do 250 km, kde sa zúčastnení jazdci „driapu“ na svojich bicykloch až na vrcholy siedmych hôr.  Mount Hotham (1862 m), Mount Buffalo (1723 m), Mount Baw Baw (1567 m), Mount Buller (1805 m), Lake Mountain (1433 m), Falls Creek (1.600 m) a Dinner Plain (1520 m). Časový rámec nie je daný. Či už je to viac ako sedem dní alebo sedem mesiacov, je to na každom jednotlivcovi, jedinou cenou je spokojnosť.
trail_1Pohorie severovýchodnej Victórie je popretkávané cyklotrasami. Počas leta sa lyžiarske bežecké trate v strediskách Falls Creek, Mount Hotham a Mount Buller stávajú rajom pre cyklistov. Sedačkové lanovky na Falls Creek a Mount Buller fungujú aj v letných mesiacoch, aby sa uľahčil prístup cyklistov k horského cyklistickému terénu.

V roku 2012 sa štyri miestne pivovary dohodli na spolupráci na projekte vytvorenia pivnej cyklotrasy. A to všetko s cieľom uhasiť cyklistický smäd počas náročnej trasy, naprieč úchvatnou austrálskou krajinou,  so svojím obľúbeným zlatým mokom, pivom.


Zväčšiť mapu

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.