Rimini vďaka svojej širokej a 15 km dlhej pláži patrí k najobľúbenejším a najväčším prímorským letoviskám v Európe. Nachádza sa v Taliansku v oblasti [...]
Do obce Tahala v južnom Maroku skrytej v pohorí Anti-Atlas nikdy neprichádzalo mnoho turistov. Už od dávnych vekov tu pretrváva stará kultúra a nemenné tradície. Návštevníci, ktorí tu zablúdia, sa chcú zúčastniť jarných slávností, niektorí plánujú zdolať žulové masívy vrchov Jebel Lekst a Adrar Mkorn a pri odchode si na pamiatku kúpia jeden z najčistejších arganových olejov na svete. Zabudnutý región Tafraoute v južnom Maroku má však pre návštevníkov aj výnimočné prekvapenie.
Domáci obyvatelia Maroka – Amazighovia rovnako ako v Alžírsku, Líbyi a v severnej Afrike obrábajú pôdu rovnakým spôsobom ako už pred tisíckami rokov.
Amazigh znamená v domorodom jazyku Tamazight “slobodný človek”, nezávislosť a sloboda sú vysoko cenené. Miestny život zostal až donedávna relatívne nerušený pred vonkajšími vplyvmi.
Nový doplnok naprieč krajinou dodáva oblasti výnimočný ba až mimozemský vzhľad. V roku 2016 spoločnosť Greenpeace nainštalovala v obci solárne panely. V minulosti ľudia trpeli častými výpadkami elektrickej energie kvôli nedostatku finančných prostriedkov zo strany centrálnej vlády. Panely mali obrovský a prekvapivý vplyv na miestnu komunitu. Prijatím tohto vedeckého pokroku miestnymi obyvateľmi sa podarilo zlepšiť poľnohospodársku ekonomiku, zamestnanosť a pomohli tiež obyvateľom spojiť sa s Bohom.
Pred inštaláciou panelov dochádzalo k častému výpadku elektrickej energie, čo spôsobilo, že zavlažovacie systémy prestali pracovať. Teraz, keď bola vyriešená otázka elektrickej energie, rozkvitajú v celej oblasti rozsiahle háje arganových stromov.
Miestni obyvatelia hovoria, že vysoká nadmorská výška a pomerne suchá pôda prispievajú k dokonalosti arganového oleja. Región Tafraout a obyvatelia Tahaly sa pýšia jeho ekologickou čistotou. Tu je arganový olej extrahovaný iba ručne. Dedinčania rozdrvia orechy zo stromov a odstránia vnútorné jadrá, ktoré sa potom pražia a pomelú a lisujú na uvoľnenie oleja.
Pre obyvateľov Tahaly majú panely aj duchovnejší význam. Islam je primárnym náboženstvom v regióne Tafraout, hoci nie každý praktizuje rovnakú formu. Od 17. storočia sídli v oblasti kláštor venovaný sufizmu, mystickej oblasti islamu, ktorá zdôrazňuje duchovné spojenie s Bohom.
Rozšírila sa viera v to, že solárne panely vysielajú vyššiu božskú moc. Doslova výrobu elektrickej energie zo slnečného žiarenia vnímajú ako vysielanie Božej moci do svojej dediny. Pre obyvateľov sú slnečné panely sväté.
Solárne panely výrazne zlepšili život v meste bez narušenia kultúrnej identity. Obchod s arganovým olejom prekvitá ako nikdy predtým, panely nezmenili spôsob života a obyvatelia sa cítia bližšie k Bohu.
Galéria