Zakynthos, ostrov s modrými jaskyňami

Zakynthos-mesto-3Ostrov Zakynthos so svojou rozlohou 406 km2 je tretím najväčším ostrovom v Iónskom mori. Asi dve tretiny ostrova zaberajú hory a kopce. Zvyšok tvorí úrodná nížina s prekrásnymi plážami. Ostrov nemá príliš veľa riek, ale je bohatý na podzemné pramene. Patrí medzi najslnečnejšie ostrovy v Stredomorí. Priemerná denná teplota vzduchu v júli a auguste je 33 °C a mora okolo 24 °C.
Na širokých piesočnatých pláží si môžete zaplávať v spoločnosti morských korytnačiek, šnorchlovať alebo sa potápať medzi skalami a v podvodných jaskyniach. Môžete sa povoziť na plachetnici alebo surfovať. Tunajšie horské oblasti sú ideálne na turistické prechádzky.

potapanie-zakynthosZakynthos je výborne situovaný pre námorné plavby okolo Peloponézskeho polostrova a taktiež je to raj pre potápačov. Veľmi vhodná oblasť na skúmanie podmorského sveta je juhozápadná časť ostrova v oblasti Keri, kde sa nachádzajú jaskyne. Taktiež severovýchodna oblasť  je zaujímavá, ale popoludní tam zvyknú byť väčšie vlny. V potápačských centrách nájdete všetko potrebné vybavenie. Medzi najznámejšie patria: Nero Tauchsport v Keri a Zante Diving v Laganas.

korytnačka Caretta caretta

korytnačka Caretta caretta

Každý rok od júna do konca augusta v zálive Laganas kladú vajíčka do piesku korytnačky Caretta caretta. Po 55 dňoch sa vyliahnú mláďatá. Len 1 až 2 z 1000 sa dožijú dospelosti. Okrem korytnačiek, môžete na ostrove vidieť gekona, rhodského draka, jašterice, zakynthoského králika. V mori žije ohrozený druh tuleňa stredomorského, ale aj ježkovia, medúzy, hviezdice a delfíny. Vašim ušiam určite neujde cvrlikanie cikád. Voda okolo ostrova je veľmi čistá, ale v dôsledku rozšíreného rybárstva, tu nie je veľa rýb. Ostrov je veľmi úrodný. Darí sa tu olivám, obiliu, ovociu, vinárstvu. Taktiež tu môžete ochutnať figy, mandle, oriešky, pistácie a citrusové plody. Čo sa týka flóry, môžete tu vidieť platany, borovice, kríky myrty, jazmín, ibištek alebo orchidey.

Strediská

Laganas

Laganas

Laganas

K najznámejším turistickým strediskám Zakynthosu patrí určite Laganas. Nachádza na juhozápadnom pobreží ostrova Zakynthos. Jedna z najkrajších pláží na ostrove s čistou vodou, jemným pieskom a pozvoľným vstupom do vody je dlhá 10 km. Patrí k najdlhším gréckym plážam. Na pláži nájdete bohatý výber vodných športov, barov a občerstvenia. Laganas je centrum zábavy a nočného života. V letnom období ponúka širokú škálu hotelov, apartmánov, reštaurácií, barov, klubov, obchodov so suvenírmi. Nájdete tu supermarkety otvorené od skorého rána do neskorých nočných hodín pripravené uspokojiť bežné potreby turistov.

Argassi

Argassi

Argassi

Nachádza sa 4 km južne od mesta Zakynthos pod horu Skopos, ktorá dosahuje nadmorskú výšku 758 metrov a ponúka úžasný výhľad na mesto a zvyšok ostrova.  Argassi ponúka širokú škálu ubytovacích zariadení, reštaurácií, obchodov a vzrušujúci nočný život. Vďaka krásnym plážam so zlatým pieskom patrí Argassi k vyhľadávaným strediskám. Najesť sa môžete v lacnejších krčmách až po nóbl reštaurácie. Na výber je grécka, talianska, anglická a dokonca aj čínska kuchyňa, ale aj fastfood. Je tu veľa hotelov, apartmánov, štúdií, bungalovov a víl. Na nákupy môžete využiť pekný trh pozdĺž hlavnej cesty, kde si môžete kúpiť šperky, suveníry, tradičné produkty a oblečenie. Súčasťou nočného života sú karaoke bary, koktaily, živá hudba. Do susedného mesta Zakynthos premáva pravidelná autobusová linka. Je tu možné si prenajať auto, džíp, motocykle, štvorkolky a bicykle sa pohybovať po celom ostrove.

Modré jaskyne

Modré jaskyne

K jedným z najobľúbenejších miest, kde sa môžete dostať loďou z Ag. Nikolaos, patria Modré jaskyne. Nachádzajú sa v severnej časti ostrova. Počas šnorchlovania môžete vidieť na skalách morské riasy, ktoré s bielym piesočným dnom jaskyne odrážajú slnečné lúče a vytvárajú svetlo so zvláštnym modrým odtieňom. Najlepší čas na návštevu je dopoludnia, keď je efekt odrazov svetla dokonalý. Väčšie jaskyne nájdete v západnej časti ostrova.

Navagio

Navagio

Pláž  Navagio je najznámejša výletná destinácia na ostrove. Je to jedna z najfotografovanejších pamiatok na svete. Nachádza sa vo východnej časti ostrova, v blízkosti dediny Volimes. Je možné sa tu dostať len loďou. Ide o 200 m široký a 100 m hlboký zárez do 50 až 200 metrov vysokých útesov. Stroskotala tu pašerácka loď, ktorá tu zostala a je z nej hrdzavý vrak.

Mesto Zakynthos

Mesto Zakynthos leží na úpätí kopca Bohal a je hlavným mestom a hlavným prístavom ostrova Zakynthos. Architektúra Zakynthosu je ovplyvnená benátskymi, anglickými a francúzskymi dobyvateľmi. Po zemetrasení v roku 1953 bola nutná rozsiahla rekonštrukcia mesta. V dnešnej dobe Zakynthos vyzerá ako moderné mesto vďaka rozvíjajúcim sa aktivitám na ostrove. Môžete tu vidieť veľa zaujímavých miest, ako napr. impozantný kostol sv. Dionýza, nádherné múzeá postbyzantského umenia. Na svahu blízkeho zeleného kopca sa nachádzajú zvyšky starej benátskej pevnosti.

Kostol sv. Dionýza

Kostol sv. Dionýza

Alikes

Nachádza sa tesne vedľa strediska Alikanas. Tieto dve susediace strediská prepojené plážami sa nachádzajú na severe ostrova približne 20 km od hlavného mesta. Názvy týchto stredísk sú podľa soľných baní, ktoré sa nachádzajú za mestom. Stredisko Alikes je kľudňejšie, ideálne pre rodiny s deťmi. Pláž má jemný piesok a voda je krištálovo čistá. Do mesta Zakynthos jazdí pravidelná autobusová linka. Alikes sa nachádza v nížinatej oblasti s množstvom olivovníkov. K dispizícii sú vodné športy, bary, taverny, discokluby.

Malá pláž Xigia je známa svojimi sírnymi prameňami. Je vhodná pre ľudí s reumatickými problémami.
Medzi kľudnejšie strediská na Zakynthose, ideálne pre letný relax, patria Amoudi, Vassiliki, Agios Sostis a Kalamaki.

 

Akciové letenky

Komentáre sú uzavreté.