Púšť, to nie je len Sahara alebo Kalahari. Púšte sú rozmanité prostredia a rozhodne si ich nepredstavujte len ako obrovské [...]
Ľahko sa Vám môže stať, že sa počas kúpania v mori dostanete do nebezpečnej rizikovej situácie. V tej chvíli si určite spomeniete na všetky rady, ktoré ste kedy počuli alebo čítali. Je totiž dobré vedieť si poradiť aj v takejto chvíli a nepodliehať panike. Môže ísť o vaše zdravie či mnohokrát aj o život.
Plávať opitý či unavený je tabu
Pokiaľ sa cítite unavení, mali by ste odložiť plávanie a radšej si oddýchnuť. Riziko utopenia stúpa aj u ľudí pod vplyvom alkoholu. Aj dve deci vína či malé pivo znižuje vašu bystrosť a tak plavec nemusí rozumne odhadnúť, čo je v jeho silách.
Nebezpečné je vstupovať do vody rozpálený
Aj ľudia bez zdravotných problémov môžu pri náhlom vstupe do chladnejšej vody pocítiť náhlu slabosť pri srdci a bez okamžitej pomoci môže ľahko dôjsť k utopeniu.
Po jedle radšej nie
Nebezpečné je tiež chodiť plávať tesne po jedle s plným žalúdkom, lepšie je počkať zhruba hodinu.
Nebezpečné spätné morské prúdy
Pri pobrežiach sa zvyknú vyskytovať spätné prúdy, ktoré odnášajú plavcov ďaleko na more. Základné pravidlo znie. Nebojujte s prúdom, ktorý je od Vás oveľa silnejší a neplytvajte silami. Počkajte si na okamih, keď pocítite, že prúd slabne. Plávajte popri pobreží tak, aby ste ho mali na svojej pravej alebo ľavej strane a nie za chrbtom. Spätný prúd býva obvykle široký okolo tridsať až štyridsať metrov, takže by ste sa z neho mali pomerne skoro dostať. Späť k pobrežiu potom plávajte oblúkom mimo miesta, kde vás prúd odnášal do mora.
Kúpanie sa v rozvlnenom mori
Ak uprednostňujete kúpanie sa v hravom rozvlnenom mori, určite sa vyhnite miestam, kde sa nachádzajú skalné útesy a zrázy. Neočakávaná väčšia vlna vás môže ľahko zmietnuť a hodiť na ostré skaly. Riziko zranenia alebo aj straty vedomia pri náraze a následného utopenia je naozaj vysoké. Nebezpečné je kúpať sa ja v blízkosti móla a prístavných hrádzí alebo na miestach, kde sa vlny prudko odrážajú od pobrežia a miešajú sa s prichádzajúcimi vlnami. Ďalším veľkým rizikom pre plavcov je pobyt v blízkosti plavidiel a plavebnej dráhy, po ktorej plávajú člny a lode.
Opustené pláže a neznáme miesta
Človek by nikdy nemal plávať ani skákať do vody tam, kde to nepozná a nemôže vidieť, čo je pod hladinou. Zlomeniny chrbtice po skoku do vody sú jedným z najnebezpečnejších úrazov. Skokana neochránia ani ruky natiahnuté dopredu, pretože neudrží váhu prudko padajúceho tela. Úderom do hlavy o dno si poškodí stavce a preruší miechu. V podstate okamžite ochrnie, často potom nemôže už ani plávať a utopí sa.
Neznáme morské živočíchy
Pri potápaní sa určite nedotýkajte rýb alebo iných živočíchov, ktoré bezpečne nepoznáte. Mnohé z nich majú v pokožke jedovaté žľazy, ktoré sú spojené s ostnatými lúčmi ich plutiev. Aj pri letmom dotyku môže dôjsť k poraneniu a vnesenie jedu do krvného obehu. Následky môžu byť katastrofálne aj pri okamžitej pomoci. Paralýza svalov, zastavenie srdcovej činnosti či dýchania môžu viesť k rýchlej smrti. V egyptských vodách môžete natrafiť na Trnuchu modroškvrnitú (tá čo zabila lovca krokodílov Steva Irwina). Tento nebezpečný obyvateľ morského sveta pripomína raju. Je veľmi plachá a v prípade ohrozenia útočí jedovatým tŕňom. Neslávne preslávená medúza, morská osa, si vás podá až trojmetrovými lepkavými chápadlami. Sú plné pŕhlivých buniek s extrémne účinným jedom, ktorý spôsobuje pálčivú bolesť, opuchy, šok, kŕče, bezvedomie a smrť. Má priehľadné telo a horná časť klobúka morskej osy je veľká iba 25 centimetrov, preto ju vo vode ľahko prehliadnete.
Do vody je bezpečnejšie vstupovať v obuvi. Niektoré živočíchy sú zahrabané v piesku, sú pre človeka takmer neviditeľné. Bodnutie morským ježkom do nohy môže znepríjemniť celú dovolenku. Rana je bolestivá, hojí sa ťažko a často začne aj vplyvom vlhka hnisať.
Symboly bezpečného kúpania sa
Červená vlajka znamená, že do mora je zakázané vstupovať. Žltá vlajka hovorí, že more nie je úplne pokojné a kúpanie je možné výhradne na vlastné riziko aj to iba bez nafukovačiek, ktoré by vás mohli pri silnom vetre zraniť. Zelené vlajka upozorňuje, že more je celkom pokojné a nehrozí žiadne nebezpečenstvo.
Spätný prúd (RIP Current) a únik z neho je tu popísaný dobre, akurát (pre vyvarovanie sa nedostatočného pochopenia): spätný prúd takmer vždy smeruje kolmo/temer kolmo do mora. Je to vlastne voda vracajúca sa späť do mora/oceánu na hladine a málo pod ňou. Ďalšia časť sa vracia po dne. Ak sa nachádzam v spätnom prúde “ripkarente”, určite nebudem čakať, kým prúd zoslabne. To sa môže stať stvovky metrov až niekoľko kilometrov od pobrežia. Ihneď plávam z neho von – doprava, alebo doľava, prípadne šikmo do oboch strán. Po zanesení na more by aj Martina Moravcová mala problémy. V ejto situácii mám 2 možnosti – nesprávnu: plávať priamo na breh (to ako keby som chcel plávať v Dunaji v smere od Mosta SNP k Mostu Lafranconi (proti prúdu, voči ktorému nemám šancu) alebo správnu: plávať cca. 50 m napravo/naľavo (paralelne s breho, čiže v smere toku Dunaja plávať doprava (Bratislava-Petržalka, Komárom), alebo doľava (Bratislava-Staré Mesto, Komárno. Keď vidím, že v istom mieste je hrebeň lámajúcich sa vĺn prerušený (vlny sa tam nelámu) a vidím cčerenú vodu v tom mieste od brehu smerom do mora/oceánu, viem, že tam je spätný prúd. Rovnako, keď vidím pás tmavej farby (piesok/povrch dna rozvírený vodou), viem, že tam je opäť spätný prúd a neplávam tam. Ak sú vlny slabšie a stredne silné, môže vzniknúť viacero slabších, ale nebezpečných ripkarentov (do 25 m širokých), alebo pri veľkých vlnách jeden, ale veľmi silný široký až 50 m). Základ – nezbrknúť, z ripkarentu sa dá vyplávať, a potom sa nechať unášať vlnami smerom na breh, alebo zakričať o pomoc. Nie je to hanba ani pre skúsených plavcov. Moji príbuzní v ripkarente boli a ich bezmocnosť dostať sa priamo na breh a sila prúdu ťahajúca ich do mora (Cierne more, Bulharsko, Kemping Gradina (medzi Černomorcom a Sozopolom)) bola obrovská, lúčili sa zo životom. V ten rok vo veľkých vlnách zahynulo iba v zálive, kde sa Kemping Gradina nachádza (Záliv sv. Nikolaja (Mikuláša)) 7 ľudí a to v jednom týždni. Ale nespanikáriť, ripkarent vás nestiahne ku dnu. Plávanie v Grécku a spodný prúd z filmu vtáky v tŕní v takej podobe, ako to bolo vo fime neexistuje. Existuje tzv. undertow, čo však je niečo iné.